דורבן ברגל וכאבים בעקב

דורבן ברגל / דורבן בעקב כף הרגל

בעבר האמינו הרופאים כי הכאבים בעקב הרגל נגרמים בעקבות גידולים גרמיים הנוצרים ברגל. היום כבר מבינים שאותם גידולים מהווים תוצאה של דלקות שונות העלולות להתפתח בעקב. אותן דלקות מוכרות בשם דורבן ברגל, והן אלו הגורמות לכאבים.

הרגל האנושית מכילה כ- 28 עצמות, 35 מפרקים, עשרות של שרירים וגידים ולא פחות מכ- 8,000 עצבים. לכן, כאשר מתפתחת דלקת באחד מעקבי הרגליים, המכונה גם דורבן ברגל, נוצרת פגיעה ביכולת התנועה הבסיסית של האדם. ברגל יש רצועת רקמה עבה וסיבית שמגיעה מהעקב ועד לבהונות. רקמה זו תומכת בשרירים ובקשת של כף הרגל. כאשר היא נמתחת מדי בעקבות פעילות מאומצת קרעים זעירים יכולים להיווצר ולגרום לכאבים ודלקת.

כאבים בעקב בעקבות דורבן ברגל

מהו דורבן ברגל?

דורבן בעקב הוא שם עממי הניתן לדלקת שמתפתחת בחלקו התחתון של העקב ברצועה הנקראת חיתולית כפית. הדורבן מהווה את אחת הבעיות השכיחות ביותר לכאבים בכפות הרגליים. רבים באוכלוסייה סובלים או יסבלו מדורבן במהלך חייהם.

אנשים הסובלים מדורבן יבחינו לעיתים בבליטה גרמית היוצאת מעצם העקב לכיוון אצבעות הרגליים. השם דורבן ניתן לדלקת בעקבות הדמיון בין העצם הבולטת לבין דריכה על קוץ של דורבן. בעבר רופאים נטו לייחס את הכאבים ברגל לאותה הבליטה אך כיום, ההערכות מצביעות על כך שהבליטה נגרמת בעקבות הדלקת והיא זו שיוצרת את הכאבים.

הגורמים וקבוצות הסיכון:

הגורמים לדלקת ברצועה החיתולית הכפית משתנים בין אדם לאדם. אנשים העומדים, הולכים, רצים למשך זמן רב, על משטחים קשים, בעלי סיכויים גבוהים לסבול מדורבן בעקב. כך למשל, מורים, מלצרים, עובדי מפעלים, ספורטאים מקצועיים ורקדנים נמצאים בקבוצת סיכון. אותם בעלי מקצוע מחויבים לשים לב להתנהלות נכונה עם כף הרגל.

גורמים נוספים לדורבן ברגל יכולים להיות:

  • נעילת נעליים לא מתאימות או בלויות
  • כפות רגליים עם בעיות בקשת הרגל
  • פעילות גופנית מאומצת
  • גיל – השכיחות של דורבן בכף הרגל היא בין גיל 40 לגיל 60
  • השמנת יתר – השמנה חדה ופתאומית עלולה לגרום ללחץ רב על הרצועה החיתולית כפית ולגרום לדלקת.

על מנת להימנע מהופעת דורבן ברגל, חשוב לשים לב ולהשתמש בנעליים המתאימות למבנה האנטומי של כף הרגל (לפי צורת הקשתות). בנוסף, חשוב לזכור שלא תמיד נעלי הספורט היקרות הן הנעליים המתאימות. חושב להתייעץ עם גורמים מקצועיים בנוגע לנעל המתאימה ביותר למבנה של כף הרגל.

קראו עוד: מהו לייזר רך?

קראו עוד: מחקר חדש קובע- לייזר רך יעיל לטיפול בדורבן

התסמינים:

דורבן ברגל מתבטא בכאבים המורגשים באזור כף הרגל והעקב. הכאבים מורגשים בעיקר לאחר קימה משינה או מנוחה ארוכה. עוצמת הכאב היא אינדיבידואלית ומשתנה בין אדם לאדם. יש כאלו שיתארו תחושה של כאב עמום בעוד אחרים חווים כאב חד המדומה לרוב לדקירה. כמו כן, ישנם אנשים שמדווחים על כאב שמתבטא בתחושה של צריבה.

ברוב המקרים הסובלים מדורבן בעקב מתלוננים על הופעת הכאב בצעדים הראשונים בבוקר, לאחר עמידה ממושכת או בזמן עלייה או ירידה במדרגות. במהלך היום הכאב יכול להיחלש ואז להופיע בפתאומיות.

דרכי טיפול בדורבן ברגל:

מנוחה

הפתרון החשוב והזמין ביותר הוא מנוחה לרגליים. הניחו שקית קרח על המקום כ-20 דקות כמה פעמים ביום על מנת לחוש הקלה בכאבים. בנוסף, נסו להפחית ככל הניתן בפעילות גופנית והמנעו מהליכה ברגליים יחפות.

נעליים מתאימות

נעילת נעליים נוחות בעלות ריפוד באזור העקב יכולות לעזור לכאבים. במידה והנעל לא עוזרת השתמשו במדרסי סילקון בעלי משטח רך מתחת לעקב.

משככי כאבים

להקלה זמנית בכאב ניתן להשתמש במגוון משככי כאבים.

זריקות סטרואידים וניתוח

במקרים קשים של דורבן שלא מטופל כראוי, הדלקת ממשיכה להתפתח והטיפולים הרגילים אינם עוזרים. מקרים כאלו מצריכים התערבות ניתוחית בה מנתקים באופן חלקי את הרצועה מהעקב או כורתים חלק ממנה.

בני בלילי פיזיותרפיסט בכרמל מכון לפיזיותרפיה: “לטיפול בדורבן בעקב החשיבה והמחשבה הראשונה היא להשתמש במכשיר בי-קיור לייזר”

חשוב לזכור!
במידה ומתעלמים מהדורבן ברגל ולא מטפלים בו עלולה להתפתח דלקת כרונית. התפתחות דלקת כרונית עלולה לגרום לשינוי בצורת ההליכה וכתוצאה מכך להוביל לבעיות ברגליים, בברכיים או בגב.

לייזר רך לטיפול בדורבן בעקב

השימוש בטכנולוגיית הלייזר הרך לטיפול בכאבים נמצאת בשימוש בעולמות הרפואה בעשרות השנים האחרונות. הלייזר הרך חודר דרך העור אל הרקמות ומעורר תהליכים ביוסטימולנטים בגוף המאפשרים הקלה בכאבים וטיפול בדלקת. קרן הלייזר פועלת בשתי חזיתות מרכזיות:

החזית הראשונה היא הקלה בכאבים, השימוש בלייזר הרך מגביר שחרור של הורמון האנדורפין במוחנו. האנדורפין אחראי על שיכוך הכאבים אותם אנו חשים, על ידי הגברת השחרור נוכל להרגיש הקלה בכאב.

החזית השנייה היא הטיפול במקור הבעיה. לעומת מגוון התרופות לשיכוך הכאבים הטיפול בלייזר לא רק מקל על הכאב אלא גם מטפל במקור הבעיה, עלי ידי הגברה של שחרור אנזימים נוגדי דלקת והרחבת זרימת הדם למקום מתאפשר ניקוי רעלים וטיפול בדלקת.

דורבן בכף הרגל – הסיפור של אורלי

בי-קיור לייזר לטיפול בכאב ובדלקת בדורבן ברגל

פיתוח ישראלי חדשני מציע טיפול ביתי בלייזר רך, הכירו את הבי קיור לייזר. המכשיר שזכה לכינוי “פלא טכנולוגי” מציע טיפול ביתי, יעיל ונוח בכאבים ובדלקות. בין 6-8 דקות ביום, פעמיים ביום ותוך זמן קצר תוכלו להרגיש את ההקלה בכאבים ובהמשך אף להפטר מהדלקת ומהדורבן ברגל.מלבד העובדה שמדובר במכשיר קל לתפעול, שאינו מלווה בתופעות לוואי ומתאים לכל בני המשפחה בכל הגילאים, אחת הסיבות לכך שבי קיור לייזר הפך לכה פופולרי היא המלצתם של רופאים מומחים רבים בתחום. “ישנה קשת רחבה של מצבי כאב שמהם סובלים אנשים, ובי קיור לייזר הוא כלי שימושי עבורם”, מציין פרופסור דניאל רייס, מבכירי האורתופדים בארץ. “על מנת לטפל בתסמינים, לעתים עושים שימוש בתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות והזרקה מקומית. עדיף שהטיפול לא ייעשה בדרך זו אלא באמצעות המכשיר, שאינו מלווה בסיבוכים”, הוסיף פרופסור רייס.המלצותיהם של הרופאים הבכירים על המכשיר, יחד עם המלצות אחרות של מטופלים, מגובות במחקרים שונים שנערכו אודותיו.  מחקר שנערך באוניברסיטת Sapienza‘, ברומא השווה בין טיפול בכאבי מפרקים באמצעות בי קיור לייזר לבין טיפול תרופתי בכאב. במחקר זה הוכח כי שימוש בבי קיור לייזר יעיל באותה המידה כמו טיפול תרופתי.

טיפול בדורבן ברגל על ידי בי קיור לייזר

הנחיות לטיפול בדורבן: יש לטפל בתחתית כף הרגל, על העקב, במקביל לקשת כף הרגל ובאחורי העקב. יש להתחיל במינון של דקה וחצי לכל נקודת טיפול, ולהגביר את המינון בהדרגה ב – 30 שניות בכל יום, עד להגעה לטיפול באורך 6-8 דקות בכל נקודת טיפול, פעמיים ביום. אתר החברה: https://bcurelaser.co.il/

שאלות ותשובות בנושא דורבן בכף הרגל

מהם גורמי הסיכון לדורבן בכף הרגל ואיך נמנעים מהם?

דורבן בכף הרגל יכול להופיע אצל כל אחד ואחת. ישנם כמה גורמי סיכון המגבירים את הסיכוי להופעתו:
ריצה, קפיצה או הליכה מהירה, בעיקר על משטחים קשים וכן בעיקר באופן מקצועי או קבוע. פעילויות גופניות כאלו יכולות להביא ללחץ על עצם העקב והרצועות.
הליכה ועמידה על הרגליים במשך שעות ארוכות במשך היום.
נעליים במידה לא נכונה או נעליים לא איכותיות, כאלו שלא תומכות כיאה בקשת הרגל.
עודף משקל יכול גם הוא להביא למצבים של דורבן בעקב, בגלל הלחץ המופעל על הרצועה.
גיל מבוגר. ככל שאנחנו מתבגרים, הרצועה הופכת פחות גמישה ולכן ההגנה על כף הרגל פוחתת.
סוכרת.
פעילות גופנית פתאומית ואינטנסיבית, שלא התרחשה בהדרגה.
צורת הרגל יכולה גם היא להוות גורם סיכון – כף רגל שטוחה או קשת גבוהה ברגל יכולות לגרום להופעת דורבן.
כדי לנסות ולמנוע את הופעת הדורבן, חשוב להיות ערים לגורמי הסיכון. יש לנעול נעליים נכונות ומותאמות, להפחית עמידה ממושכת וכן לבצע פעילות גופנית בהדרגה. ספורטאים צריכים להתייעץ עם רופאים ופיזיותרפיסטים.

איך מאבחנים דורבן ברגל?

אם אתם חשים כאבים נשנים בכף הרגל – בין אם כאבים עמומים, חדים או ממושכים – ייתכן שאתם סובלים מדורבן בעקב. כדי לאבחן את הדלקת, מומלץ להגיע לאורטופד. הרופא יבחן את כף הרגל וישאל אתכם כמה שאלות הנוגעות לכאבים, למיקום הכאבים, לפעילותכם הגופנית וכדומה. האבחון הסופי מתבצע באמצעות בדיקת רנטגן פשוטה, שמראה אם אכן יש בליטה באזור העקב. מומלץ להגיע לאורטופד מיד כשאתם מרגישים בכאבים, כדי למנוע את החמרת המצב.

מהם התסמינים של דורבן ברגל?

תסמינים של דורבן ברגל סובבים בעיקר סביב כאבים בכף הרגל. זה יכול להיות כאב חד כמו סכין בעקב, שמופיע מיד כשעומדים בבוקר, או דווקא כאבים עמומים שנמשכים לאורך כל היום ומתחזקים אחרי קימה ממנוחה או בזמן עליה במדרגות. יכול להיות שיהיו נקודות רגישות בכף הרגל שיקשו על ההליכה, בעיקר אם הולכים יחפים. תסמינים מתקדמים יותר מופיעים כאשר הדלקת מתפתחת ומביאה להתנפחות של העקב, חום שמוקרן מהאזור וכן בליטה קטנה מתחת לעקב.
חשוב לדעת כי לא כולם יחוו את כל התסמינים האלו; בעוד ישנם אנשים שירגישו כאבים חדים ובלתי נסבלים, אחרים עשויים לא לחוות כאבים כלל.

מהם סוגי הטיפולים לדורבן ברגל?

אי אפשר להגיד שלדורבן בעקב טיפול אחד מרכזי. יש כמה סוגי טיפולים עיקריים, שניתן לחלק לכמה קטגוריות:
שינויים באורח החיים – לפעמים שינויים באורח החיים יכולים לעזור להקל משמעותית על דורבן בכף הרגל. שינויים כאלו כוללים מנוחה רבה שמפחיתה את הלחץ על כף הרגל; בחירה בנעליים מותאמות אישית עם מדרסי סיליקון; הימנעות מפעילות ספורטיבית על משטחים קשים; וכן ירידה במשקל במידה ומשקל עודף הוא הגורם ללחץ.
טיפולים מידיים לשיכוך כאבים – אם הכאב חד ובלתי נסבל, ניתן לבחור בטיפולים שאמנם לא נוגעים בשורש הבעיה, אך יכולים להקל על הכאב באופן מיידי. משככי כאבים שונים יעזרו לכם להתמודד עם הכאב עם ואנטיביוטיקה יכולה לסייע עם הנפיחות ברגל. ניתן לנסות להניח קרח על המקום הכואב, במשך כעשרים דקות עד להקלה.
פיזיותרפיה – טיפול נוסף שיכול לעזור הוא פיזיותרפיה. ניתן לבצע לטיפול בדורבן ברגל תרגילים שונים שמחזקים את שרירי הרגל ומייצבים את העקב. תרגילים אלו יכולים לטפל בדלקת ולסייע בהפחתת הכאבים.
לייזר רך – עוד טיפול לדורבן ברגל הוא טיפול בלייזר רך. לייזר רך חודר אל עומק הרקמות ומעורר תהליכי ריפוי ותהליכים בגוף שמטפלים הן בכאבים והן בשורש הבעיה.
ניתוח וזריקות – זריקות קורטיזון יכולות להפחית כאב ונפיחות לאורך זמן. הן מומלצות בעיקר כאשר משככי הכאבים כבר לא אפקטיביים. במקרים קיצוניים יותר, ניתן לפנות לניתוח פולשני להסרת הדורבן.

האם המחלה מחמירה עם הזמן?

במידה ומתעלמים מהכאבים ולא מטפלים בדורבן כראוי, הכאבים עלולים להחמיר ואתם עשויים לחוש כאב גם בהליכה הקלילה ביותר. כמו כן, הכאבים יופיעו באופן קבוע ובלי הפוגות לאורך היום. עם הזמן הדלקת עלולה להתפתח לדלקת כרונית; במצב כזה, עלול להתרחש שינוי בצורת ההליכה (ואף צליעה) וכן בעיות ברגליים, בברכיים ואף בגב. חשוב לדעת כי כאבים אלו ימנעו מכם לבצע פעילות גופנית – אפילו הקלה ביותר – מה שיביא לסיבוכים בריאותיים נוספים הקשורים בתזוזה מועטה של הגוף.

האם שינוי אורח החיים בלבד מספיק כדי לטפל בדורבן כף הרגל?

שינויים באורח החיים (ובהם החלפת נעליים, הורדה במשקל ומנוחה) יכולים לעזור להפיג את הכאבים ולהפחית את הלחץ והגירוי על העקב, אך הם לא בהכרח מספיקים. חשוב לדעת כי הכאבים עלולים לצוץ שוב. הסיבה היא ששינויים באורח החיים לא מטפלים בבעיה מהשורש, אלא רק בתסמינים שלה.

אני מתלבט/ת מה הטיפול שמתאים לי. מה כדאי לעשות?

התאמת הטיפול היא אינדיבידואלית ותלויה בכם, בעוצמת הכאבים ובאורח החיים שאתם מנהלים. לכן, חשוב להתייעץ עם רופא או פיזיותרפיסט, ובה בעת לנסות ולבצע שינויים קלים באורח החיים כדי לראות האם אתם מבחינים בשיפור בעוצמת הכאבים. באופן כללי, מומלץ לא לגשת מיד לניתוח פולשני או לזריקות שעלולות לגרור איתן תופעות לוואי, ולא להעמיס את הגוף במשככי כאבים. כדאי לנסות דרכי טיפול אחרות ופולשניות פחות, כמו טיפול בפיזיותרפיה או טיפול בלייזר רך.

כיצד בי-קיור לייזר עוזר לטיפול בדורבן ברגל?

טיפול בדורבן ברגל שכדאי להכיר הוא בי-קיור לייזר, פיתוח ישראלי חדשני. מדובר על מכשיר ביתי שעושה שימוש בלייזר רך כדי לטפל בקלות ובנוחות בכאבים ודלקות בגוף. הלייזר חודר אל הרקמות המודלקות ומעודד תהליכים ביו-סטימולנטים של ריפוי והקלה על כאבים. הוא עושה זאת באמצעות שני הליכים: מצד אחד, על ידי שחרור ההורמון אנדורפין, הורמון שתורם לשיכוך הכאבים. מצד שני, הוא משחרר אנזימים נוגדי דלקת ומרחיב את זרימת הדם, הליכים שמטפלים בדלקת עצמה. כך, הלייזר מטפל הן בכאבים והן בשורש הבעיה. המכשיר מיועד לטיפול ביתי יומיומי וקצר (6-8 דקות ביום), אינו מלווה בתופעות לוואי ומומלץ על ידי רופאים מומחים.

מהו טיפול ראשוני לדורבן ברגל?

הטיפול הטוב ביותר לדורבן ברגל הוא מנוחה. שימוש בשקית קרח על העקב ל-20 דקות כמה פעמים ביום יעזור להקל על הכאב. עיסוי מקומי יכול גם לעזור. חשוב להפחית פעילות גופנית כמו הליכה ארוכה, ריקוד או ריצה.

לפרטים נוספים השאירו פרטים:
אולי יעניין אותך:
הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי בכאבים בכתף

כאבים בכתף

הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי בכאבים בכתף הכתף היא

הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי בכאבי דלקת פרקים

דלקת פרקים

הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי בכאבי דלקת פרקים דלקת

עגלת קניות0
אין מוצרים בעגלה!
ל-60 ימי התנסות בתנאים מיוחדים

השאירו פרטים!

מדיניות שימוש בעוגיות

אנו משתמשים בעוגיות וטכנולוגיות אחרות (להלן “עוגיות”) על מנת לשפר את האתר שלנו. מלבד העוגיות ההכרחיות, אנו מעוניינים להשתמש בעוגיות (1) כדי ללמוד אודות אופן הפעולה של האתר שלנו והשימוש בו, לרבות מידע סטטיסטי חוצה אתרים, (2) כדי להעמיד לרשותך יותר שימושים והתאמה אישית (3) כדי לספק עבורך אינטראקציות באמצעות הרשתות החברתיות ו-(4) למטרות מיקוד ושיווק. בלחיצה על “קבל הכול”, הנך מסכים לשימוש בכל העוגיות ובעיבוד הנתונים המקביל העשוי לכלול מידע מהדפדפן שלך וכתובת IP וכן למסירת מידע אישי לצדדים שלישיים כמתואר בהרחבה במדיניות השימוש בעוגיות/מדיניות הפרטיות שלנו. למידע נוסף, קונפיגורציה ועל מנת להסיר את הסכמתך, אנא לחץ על “העדפות לגבי עוגיות”. מדיניות שימוש בעוגיות

לפני שאתם עוזבים...

רצינו להציע לכם הטבה בלעדית והתנסות למשך 60 יום במחיר מיוחד!

דילוג לתוכן