תפריט
דורבן ברגל בי קיור לייזר

דורבן ברגל וכאבים בעקב: מהו טיפול יעיל בדורבן?

דורבן ברגל / דורבן בעקב -הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי

בעבר האמינו הרופאים כי הכאבים בעקב הרגל נגרמים בעקבות גידולים גרמיים הנוצרים ברגל. היום כבר מבינים שאותם גידולים מהווים תוצאה של דלקות שונות העלולות להתפתח בעקב. אותן דלקות מוכרות בשם דורבן ברגל, והן אלו הגורמות לכאבים.

 

הרגל האנושית מכילה כ- 28 עצמות, 35 מפרקים, עשרות של שרירים וגידים ולא פחות מכ- 8,000 עצבים. לכן, כאשר מתפתחת דלקת באחד מעקבי הרגליים, המכונה גם דורבן ברגל, נוצרת פגיעה ביכולת התנועה הבסיסית של האדם. ברגל יש רצועת רקמה עבה וסיבית שמגיעה מהעקב ועד לבהונות. רקמה זו תומכת בשרירים ובקשת של כף הרגל. כאשר היא נמתחת מדי בעקבות פעילות מאומצת קרעים זעירים יכולים להיווצר ולגרום לכאבים ודלקת.

 

דורבן ברגל טיפול בכאבים ובדלקת
כאבים בעקב בעקבות דורבן ברגל

מהו דורבן ברגל?

דורבן בעקב הוא שם עממי הניתן לדלקת שמתפתחת בחלקו התחתון של העקב ברצועה הנקראת חיתולית כפית. הדורבן מהווה את אחת הבעיות השכיחות ביותר לכאבים בכפות הרגליים. רבים באוכלוסייה סובלים או יסבלו מדורבן במהלך חייהם.

אנשים הסובלים מדורבן יבחינו לעיתים בבליטה גרמית היוצאת מעצם העקב לכיוון אצבעות הרגליים. השם דורבן ניתן לדלקת בעקבות הדמיון בין העצם הבולטת לבין דריכה על קוץ של דורבן. בעבר רופאים נטו לייחס את הכאבים ברגל לאותה הבליטה אך כיום, ההערכות מצביעות על כך שהבליטה נגרמת בעקבות הדלקת והיא זו שיוצרת את הכאבים.

הגורמים וקבוצות הסיכון:

הגורמים לדלקת ברצועה החיתולית הכפית משתנים בין אדם לאדם. אנשים העומדים, הולכים, רצים למשך זמן רב, על משטחים קשים, בעלי סיכויים גבוהים לסבול מדורבן בעקב. כך למשל, מורים, מלצרים, עובדי מפעלים, ספורטאים מקצועיים ורקדנים נמצאים בקבוצת סיכון. אותם בעלי מקצוע מחויבים לשים לב להתנהלות נכונה עם כף הרגל.

גורמים נוספים לדורבן ברגל יכולים להיות:

 • נעילת נעליים לא מתאימות או בלויות
 • כפות רגליים עם בעיות בקשת הרגל
 • פעילות גופנית מאומצת
 • גיל – השכיחות של דורבן בכף הרגל היא בין גיל 40 לגיל 60
 • השמנת יתר – השמנה חדה ופתאומית עלולה לגרום ללחץ רב על הרצועה החיתולית כפית ולגרום לדלקת.

על מנת להימנע מהופעת דורבן ברגל, חשוב לשים לב ולהשתמש בנעליים המתאימות למבנה האנטומי של כף הרגל (לפי צורת הקשתות). בנוסף, חשוב לזכור שלא תמיד נעלי הספורט היקרות הן הנעליים המתאימות. חושב להתייעץ עם גורמים מקצועיים בנוגע לנעל המתאימה ביותר למבנה של כף הרגל.

קראו עוד: מהו לייזר רך?

קראו עוד: מחקר חדש קובע- לייזר רך יעיל לטיפול בדורבן

כאבי דורבן באמצעות הבי קיור לייזר

התסמינים:

דורבן ברגל מתבטא בכאבים המורגשים באזור כף הרגל והעקב. הכאבים מורגשים בעיקר לאחר קימה משינה או מנוחה ארוכה. עוצמת הכאב היא אינדיבידואלית ומשתנה בין אדם לאדם. יש כאלו שיתארו תחושה של כאב עמום בעוד אחרים חווים כאב חד המדומה לרוב לדקירה. כמו כן, ישנם אנשים שמדווחים על כאב שמתבטא בתחושה של צריבה.

ברוב המקרים הסובלים מדורבן בעקב מתלוננים על הופעת הכאב בצעדים הראשונים בבוקר, לאחר עמידה ממושכת או בזמן עלייה או ירידה במדרגות. במהלך היום הכאב יכול להיחלש ואז להופיע בפתאומיות.

דרכי טיפול בדורבן ברגל:

 • מנוחה – הפתרון החשוב והזמין ביותר הוא מנוחה לרגליים. הניחו שקית קרח על המקום כ-20 דקות כמה פעמים ביום על מנת לחוש הקלה בכאבים. בנוסף, נסו להפחית ככל הניתן בפעילות גופנית והמנעו מהליכה ברגליים יחפות.
 • נעליים מתאימות – נעילת נעליים נוחות בעלות ריפוד באזור העקב יכולות לעזור לכאבים. במידה והנעל לא עוזרת השתמשו במדרסי סילקון בעלי משטח רך מתחת לעקב.
 • משככי כאבים – להקלה זמנית בכאב ניתן להשתמש במגוון משככי כאבים.
 • זריקות סטרואידים וניתוח – במקרים קשים של דורבן שלא מטופל כראוי, הדלקת ממשיכה להתפתח והטיפולים הרגילים אינם עוזרים. מקרים כאלו מצריכים התערבות ניתוחית בה מנתקים באופן חלקי את הרצועה מהעקב או כורתים חלק ממנה.

חשוב לזכור!
במידה ומתעלמים מהדורבן ברגל ולא מטפלים בו עלולה להתפתח דלקת כרונית. התפתחות דלקת כרונית עלולה לגרום לשינוי בצורת ההליכה וכתוצאה מכך להוביל לבעיות ברגליים, בברכיים או בגב.

לייזר רך לטיפול בדורבן

השימוש בטכנולוגיית הלייזר הרך לטיפול בכאבים נמצאת בשימוש בעולמות הרפואה בעשרות השנים האחרונות. הלייזר הרך חודר דרך העור אל הרקמות ומעורר תהליכים ביוסטימולנטים בגוף המאפשרים הקלה בכאבים וטיפול בדלקת. קרן הלייזר פועלת בשתי חזיתות מרכזיות:

החזית הראשונה היא הקלה בכאבים, השימוש בלייזר הרך מגביר שחרור של הורמון האנדורפין במוחנו. האנדורפין אחראי על שיכוך הכאבים אותם אנו חשים, על ידי הגברת השחרור נוכל להרגיש הקלה בכאב.

החזית השנייה היא הטיפול במקור הבעיה. לעומת מגוון התרופות לשיכוך הכאבים הטיפול בלייזר לא רק מקל על הכאב אלא גם מטפל במקור הבעיה, עלי ידי הגברה של שחרור אנזימים נוגדי דלקת והרחבת זרימת הדם למקום מתאפשר ניקוי רעלים וטיפול בדלקת.

בי-קיור לייזר לטיפול בכאב ובדלקת – דורבן ברגל

פיתוח ישראלי חדשני מציע טיפול ביתי בלייזר רך, הכירו את הבי קיור לייזר. המכשיר שזכה לכינוי “פלא טכנולוגי” מציע טיפול ביתי, יעיל ונוח בכאבים ובדלקות. בין 6-8 דקות ביום, פעמיים ביום ותוך זמן קצר תוכלו להרגיש את ההקלה בכאבים ובהמשך אף להפטר מהדלקת ומהדורבן ברגל.

מלבד העובדה שמדובר במכשיר קל לתפעול, שאינו מלווה בתופעות לוואי ומתאים לכל בני המשפחה בכל הגילאים, אחת הסיבות לכך שבי קיור לייזר הפך לכה פופולרי היא המלצתם של רופאים מומחים רבים בתחום.”ישנה קשת רחבה של מצבי כאב שמהם סובלים אנשים, ובי קיור לייזר הוא כלי שימושי עבורם”, מציין פרופסור דניאל רייס, מבכירי האורתופדים בארץ. “על מנת לטפל בתסמינים, לעתים עושים שימוש בתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות והזרקה מקומית. עדיף שהטיפול לא ייעשה בדרך זו אלא באמצעות המכשיר, שאינו מלווה בסיבוכים”, הוסיף פרופסור רייס.
המלצותיהם של הרופאים הבכירים על המכשיר, יחד עם המלצות אחרות של מטופלים, מגובות במחקרים שונים שנערכו אודותיו.  מחקר שנערך באוניברסיטת ‘Sapienza‘, ברומא השווה בין טיפול בכאבי מפרקים באמצעות בי קיור לייזר לבין טיפול תרופתי בכאב. במחקר זה הוכח כי שימוש בבי קיור לייזר יעיל באותה המידה כמו טיפול תרופתי.

אולי יעניין אותך:

המכשיר עם הפעולה הכפולה! נסו את בי-קיור לייזר עכשיו עם ימי התנסות בתנאים מיוחדים נסו את בי-קיור לייזר המכשיר עם הפעולה הכפולה! 60 ימי התנסות בתנאים מיוחדים השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם:

  [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

  [contact-form-7 404 "לא נמצא"]