תסמונת התעלה הקרפלית (שורש כף היד)

תסמונת התעלה הקרפלית – הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי

אתם חשים נימול, כאב או חולשה בכף היד? כדאי שתבדקו אם מדובר בתסמונת התעלה הקרפלית. התעלה הממוקמת בשורש כף היד מהווה מקור לתסמונת התוקפת כ-2% מהאוכלוסייה. נמצא קשר בין הופעת התסמונת לבין הריון, תת פעילות של בלוטת התריס, דלקת מפרקים, עבודה מאומצת של הידיים והשמנה. מה ידוע על התסמונת וגורמיה ומה אפשר לעשות כל הפרטים כאן.

התעלה הקרפלית מצויה בשורש כף היד שלנו. רוחבה כ 2.5 ס”מ והיא תחומה בעצמות השורש וברצועה חזקה. בתוך התעלה מצויים כתשעה גידים האחראים על תזוזת האצבעות. בנוסף להם מצוי עצב התווך המוכר גם כעצב המידיאני, אחד העצבים המרכזיים של הגפה העליונה. בין היתר אחראי העצב על חלק מהתחושה של כף היד. בעקבות לחץ הנוצר על העצב מתפתחת תסמונת המכונה תסמונת התעלה הקרפלית או תסמונת מנהרת שורש כף היד.

מה גורם לתסמונת התעלה הקרפלית? 

הגורמים לתסמונת הם אינם חד משמעיים, אך ניתן לראות כי התסמונת מופיע בשכיחות גבוהה אצל אנשים שמבצעים עבודה מאומצת עם ידיהם. גם כאלו המבצעים עבודות בהן יש חזרה על תנועות של שורש כף היד בתנוחה שאינה מומלצת נוטים לסבול ממנה.

לכן, אחת מקבוצות הסיכון לתסמונת התעלה הקרפלית הם קלדנים ואנשים העובדים שעות מול המחשב בכתיבה. לרוב נשים סובלות מהתסמונת יותר מאשר גברים. זאת בעקבות המבנה הפיזיולוגי של הגוף הנשי שבו לרוב היד צרה יותר ומתוקף כך גם התעלה הקרפלית צרה.

גורמים נוספים :

  • דלקת בשורש כף היד המצרה את התעלה ויוצרת לחץ על העצב המידיאני
  • תפיחה בגידים הנוצרת בעקבות הפרעה בזרימת הדם לעצב
  • סוכרת
  • שינויים מולדים או התפתחותיים במבנה התעלה
תסמונת התעלה הקרפלית וכאבים ביד

תסמינים

התסמינים העיקריים המאפיינים את הופעתה של תסמונת התעלה הקרפלית הם תחושה של נימול, שריפה או הרדמות של חלקים או של כף היד כולה. תחילה תרגישו שהאצבעות שלכם נרדמות, בעיקר בשעות הערב כאשר היד נמצאת במצב מנוחה. כשתקומו בבוקר לרוב תרגישו שהיד רדומה או תחושה של כאב שעלולה להגיע עד לאזור הכתף.

במקרים קיצוניים

במידה ולא מטפלים בתסמונת התעלה הקרפלית כמו שצריך אתם עלולים להרגיש חולשה ביכולת האחיזה שלכם. חולשה זו נובעת מכיווץ של השרירים באזור כף היד הנגרם כחלק מהתופעה. העצב המידיאני מתחיל לאבד את תפקודו בעקבות הלחץ הנוצר עליו, דבר זה מוביל ל:

  • תגובה עצבית חלשה
  • איבוד תחושה באצבעות הידיים
  • איבוד כוח האחיזה והקואורדינציה

דרכי טיפול ומניעה

ישנן כמה דברים שניתן לעשות על מנת להימנע מפגיע בתעלה הקרפלית או בעצב המידיאני:

  • שמרו על מפרק היד שלכם ישר ככל האפשר. שתמשו במוצרים ייעודיים השומרים על מצב בו כף היד שלכם נמצאת בקו ישר עם האמה ובכך תשמרו לא ליצור עומס חוזר על התעלה
  • נסו למתן את תדירות כיפוף כף היד ונסו לדאוג לשחרר את המפרק במהלך היום
  • ארגנו את אזור העבודה שלכם כך שיהיה לכם נוח להניח את היד כמו שצריך

במקרים בהם הנזק לתעלה קטן ניתן לטפל ביד על ידי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק או קיבוע היד באמצעות סד קשיח. כמו כן חשוב לערוך בדיקה של הגורמים לבעיה. במידת הצורך יש לבצע התאמות בסביבת העבודה. כמו החלפת המקלדת או העכבר החלפת ריהוט. זאת כדי למנוע חזרה של תסמונת התעלה הקרפלית. טיפולים נוספים כוללים הזרקה של סטרואידים לאזור התעלה על מנת לטפל בדלקת, יחד עם טיפול תרופתי וכדורים לשיכוך הכאבים. ישנם גם כאלה הפונים לפתרון הניתוחי שמטרתו היא חיתוך של הרצועה המרכיבה את גג התעלה על מנת ליצור מרווח לעצב המידיאני הנמצא בתוכה.

טיפול בלייזר רך

אם אתם סובלים מתסמונת התעלה הקרפלית או מדלקת בשורש כף היד, ככל הנראה שאת מחפשים פתרון לטיפול בכאבים ובדלקת. אבל שנייה לפני שאתם מתחילים למלא את הגוף בכדורים, כדאי שתשמעו על הטיפול בלייזר רך. הלייזר הרך פועל על פני העור, ובו-זמנית חודר דרכו לעומק הרקמות ללא אפקט של חימום.

בעשרים השנים האחרונות נמצאת תרפיית הלייזר הרך בשימוש נרחב בארץ ובעולם. בבתי חולים, באוניברסיטאות, במרפאות ובמכונים מובילים, ועדיין, היא אינה נגישה למרבית האוכלוסייה ואינה מאפשרת את הרצף הטיפולי הרצוי לקבלת תוצאות אפקטיביות בזמן קצר.

טיפול בעזרת בי קיור לייזר בתסמונת התעלה הקרפלית

אך היום בזכות פיתוח ישראלי, כל אחד יכול ליהנות מטיפול בלייזר רך בלי לקום מהספה. הכירו את הבי קיור לייזר מכשיר רפואי מאושר לשימוש ביתי, הפועל על טכנולגיית הלייזר הרך. מטפל במגוון כאבים אורתופדים, דלקות, פצעים ועוד. אחד היתרונות של הבי קיור לייזר הוא שהמכשיר הוכח מחקרית כיעיל לטיפול בכאבים, דלקות ופצעים. ההוכחות מגיעות ממגוון מחקרים שנערכו באוניברסיטאות מובילות בעולם וגם כאן בבית החולים הדסה.

יתר על כן, בשונה ממשככי כאבים שבאים עם רשימה ארוכה של תופעות לוואי, הבי קיור לייזר מספק טיפול טבעי, ללא תופעות לוואי וללא פגיע ברקמות. הלייזר לא מחמם או מקרר ולא יוצר שום פגיעה ברקמות החיצוניות או הפנימיות.

הטיפול בבי-קיור לייזר מסייע בהאצת ההחלמה של תסמונת התעלה הקרפלית בשתי חזיתות :

בחזית הראשונה מטפל הבי קיור לייזר בכאב הנגרם כתוצאה מהלחץ הנוצר על העצב על ידי שחרור מוגבר של אנדורפינים.

בחזית השנייה מטפל המכשיר בדלקת, באמצעות הפחתת ייצור החומרים מתווכי דלקת כמו הנפיחות, היוצרת לחץ על העצב.

הפחתת הדלקת והנפיחות גורמת להקלת הלחץ מעל העצב ומאפשרת תהליך ריפוי מואץ של האזור הפגוע באמצעות מנגנון הריפוי הטבעי של הגוף.

הנחיות לטיפול בתסמונת מנהרת שורש כף היד:

יש לטפל לאורך ולרוחב הקיפול הפנימי של כף היד. ניתן לטפל גם לאורך האגודל ובצד כף היד. יש להתחיל במינון של דקה וחצי לכל נקודת טיפול ולהגביר את המינון בהדרגה ב – 30 שניות בכל יום. עד להגעה לטיפול באורך 6-8 דקות בכל נקודת טיפול, פעמיים ביום.

פרופסור ז׳אן ז׳אק וטין, מנהל מחלקת אשפוז יום שיקומי ומנהל המכון לשיקום תסמונת כאב, ממליץ בסרטון להלן על טיפול ביתי במכשיר בי-קיור לייזר: “אני ממליץ שבמקרים שאין סימנים נוירולוגיים המחייבים ניתוח מיידי, לנסות קודם את הבי קיור לייזר כי אין מה להפסיד”

שאלות ותשובות

איך להקל על כאבים בכף היד?

אם אתם סובלים מכאבים בכף היד יש כמה פעולות שתוכלו לנסות כדי להקל על הכאבים. ראשית, נסו לתת לאזור שורש כף היד לנוח מספר ימים וכן הגביהו את שורש כף היד כדי למנוע הצטברות נוזלים. נסו להרגיע את האזור עם קומפרסים של קרח, משככי כאבים וחבישה.
במידה והכאב לא חולף, ניתן לפנות לנתיבים נוספים כמו סד מנוחה, הזרקות סטרואידים ופיזיותרפיה לשורש כף היד. טיפול נוסף הוא טיפול בלייזר רך. טכנולוגיית הלייזר הרך חודרת לרקמות, מעודדת את מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף, מפחיתה דלקות ומשככת כאבים.
במקרי קיצון ובמידה וטיפולים אחרים לא סייעו, ניתן לפנות גם לניתוח.

מהי תסמונת התעלה הקרפלית?

חלק ממפרק כף היד הוא התעלה הקרפלית. בתוך התעלה הזו עובר עצב התווך וכן הגידים המניעים את האצבעות. מסיבות שונות עלול להיגרם לחץ על העצב הזה – בין אם בשל דלקת, נפיחות בגידים, תורשה, חבלה, עבודה הכרוכה במאמץ וכן בשל התעבות הרצועות העוטפות את העצבים. עם הזמן, הלחץ הזה גורם לכאבים ואף יכול לגרום לאובדן תחושה במפרק כף היד ובאצבעות, מה שנקרא “תסמונת התעלה הקרפלית”.
ככל שמתעלמים מהבעיה היא מחמירה, שכן הלחץ ממשיך לפעול על העצב. תסמונת התעלה הקרפלית יכולה להביא לכאבים במפרק היד והגבלת התנועה של האצבעות ושל המפרק, עד הפלה של חפצים מהידיים. הכאבים במפרק כף היד מחמירים בשעות הלילה וכן בשעות הבוקר המוקדמות ואף יכולים לפגוע בשינה.
את התסמונת ניתן לאבחן אצל מומחה וכן לאחר בדיקת אולטרסאונד ו-EMG. יש כמה דרכים לטפל בתסמונת התעלה הקרפלית, ביניהן פיזיותרפיה, תרופות, זריקות, סד, טיפול בלייזר רך (בי-קיור לייזר) וכן במקרים מסוימים גם ניתוח.

איך מונעים כאבים במפרק היד?

רבים חווים או יחוו בעתיד כאבים בשורש כף היד. כדי למנוע את הופעת הכאבים מראש, יש כמה דרכים שאפשר לנסות ללכת בהן:
שינוי הרגלי העבודה – הרבה פעמים כאבים בשורש כף היד נובעים מהרגלי עבודה לא נכונים מול המחשב, המפעילים לחץ מיותר על היד או מביאים לתנוחה לא נכונה של שורש כף היד. מומלץ להשתמש בעכבר ארגונומי ולדאוג למנוחות קבועות של שורש כף היד משימוש במקלדת ובעכבר.
חיזוק שורש כף היד – חיזוק העצמות באזור יכול גם הוא לעזור למנוע את הופעת הכאבים. ניתן לעשות זאת באמצעות פעילות גופנית סדירה שמחזקת את העצמות, תרגילים פיזיותרפיים הנוגעים לשורש כף היד וכן צריכה של כמות סידן מספקת.
שמירה על כף היד מפני פציעות – סיבה נוספת לכאבים בשורש כף היד היא נפילות, אם ביומיום ואם במהלך פעילות ספורטיבית. לכן, מומלץ לדאוג לסביבה בטיחותית, לנעול נעליים נוחות וכן עבור אנשים מבוגרים מומלץ להתקין מעקה בטיחות. בעת עבודה פיזית או פעילות ספורטיבית אינטנסיבית, מומלץ לעטות כפפות ומגני ידיים.

מה הסיבות הנפוצות לכאבים בכף היד?

כאבים בשורש כף היד יכולים להיווצר מסיבות שונות ומגוונות, וחשוב להבין מהו שורש הבעיה לפני שפונים לטיפול המתאים. אלו הסיבות הנפוצות לכאבים בכף היד:
פציעה – פציעה בשורש כף היד בשל נפילה או פגיעה של עצם כבד יכולה להוביל לחבלות בעצמות, שברים, נקעים או חבלות ברצועות. כמו כן, כאבים בשורש כף היד יכולים להיגרם גם משברי מאמץ.
תסמונת התעלה הקרפלית – לחץ על התעלה הקרפלית יכול להביא לכאבים ממושכים בכף היד ואף אובדן תחושה. הלחץ הזה יכול להיגרם מסיבות שונות כמו עבודה ממושכת בעכבר ומקלדת, דלקת, פציעה שלא החלימה כראוי, תורשה ועוד.
שחיקת סחוסים (אוסטאוארטריטיס) – סיבה נפוצה לכאבים במפרק כף היד היא שחיקה של הסחוס. השחיקה יכולה להיגרם מעבודה מאומצת של היד (כמו שימוש בעכבר ובמקלדת) וכן יכולה גם להיות מולדת. שחיקת הסחוס מביאה לחיכוך בין העצמות ומכאן לכאבים.
דלקות – דלקת מפרקים (ארטריטיס) יכולה לגרום לחיכוך בין קצות העצם ולכאבים בכף היד. גם דלקת בגידים בשל חבלה או שימוש מאומץ יכולה להביא לנפיחות וכאבים.

איך לישון עם כאבים בכף היד?

כאבים בכף היד, ובעיקר תסמונת התעלה הקרפלית, יכולים להקשות מאוד על השינה. לכן, חשוב לדעת מהי תנוחת השינה הנכונה כדי למזער את הכאבים ולזכות לשינה רציפה.
ראשית, מומלץ להימנע מלכופף את היד בזמן השינה, מה שיכול להוסיף לחץ על העצב. בחרו בתנוחה שתאפשר לכם לשמור על הזרועות ישרות לאורך כל הלילה. אם יש לכם קושי בלהשאיר את הידיים ישרות, תוכלו להיעזר בסד המותאם ללילה. סד ישמור על מפרק כף היד בתנוחה ניטרלית וימנע כיפוף של שורש כף היד. בנוסף, ניתן לתמוך בזרועות עם כרית.
טיפ חשוב נוסף הוא הימנעות משינה על הצד, בתנוחת עובר. כאשר ישנים בתנוחת עובר בדרך כלל הזרועות ומפרק כף היד מכופפים, מה שיכול ללחוץ על העצב.
לבסוף, נסו לשמור על הידיים חמות במהלך הלילה. חום יכול לתרום להגברת זרימת הדם ולזרז את הריפוי. תוכלו לעשות זאת באמצעות עטיית כפפות מתאימות לכאבים בשורש כף היד או פשוט שמירה על טמפרטורה גבוהה בחדר.

אני מתלבט/ת מה הטיפול שמתאים לי. מה כדאי לעשות?

מספר הטיפולים לכאבים בשורש כף היד הוא גדול מאוד ואפשר ללכת לאיבוד בין כל האופציות. אם אתם מתלבטים מהו הטיפול המתאים לכם, דעו שתמיד עדיף לבחור בטיפול טבעי, שאינו פולשני, ללא תופעות לוואי וללא נזק מצטבר. כנראה תרצו גם טיפול שלא דורש מכם המתנה ארוכה לתורים וכן הגעה לקליניקות.
טיפול כזה הוא טיפול באמצעות טכנולוגיית לייזר רך במכשיר הביתי בי-קיור לייזר. מכשיר בי-קיור לייזר הוא מכשיר קל ובטוח לשימוש ביתי ויומיומי, שמאפשר טיפול מהיר (6 דקות, פעמיים ביום) בזמן ובמקום שנוחים לכם.
הטיפול בבי-קיור לייזר מסייע להאצת ההחלמה של דלקות וכאבים במפרק כף היד, כולל טיפול בתסמונת התעלה הקרפלית. בנוסף, הוא פועל לשיכוך הכאב באמצעות הגברת שחרור ההורמון אנדורפין.

לפרטים נוספים השאירו פרטים:
אולי יעניין אותך:
הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי בכאבים בכתף

כאבים בכתף

הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי בכאבים בכתף הכתף היא

הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי בכאבי דלקת פרקים

דלקת פרקים

הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי בכאבי דלקת פרקים דלקת

עגלת קניות0
אין מוצרים בעגלה!
ל-60 ימי התנסות בתנאים מיוחדים

השאירו פרטים!

מדיניות שימוש בעוגיות

אנו משתמשים בעוגיות וטכנולוגיות אחרות (להלן “עוגיות”) על מנת לשפר את האתר שלנו. מלבד העוגיות ההכרחיות, אנו מעוניינים להשתמש בעוגיות (1) כדי ללמוד אודות אופן הפעולה של האתר שלנו והשימוש בו, לרבות מידע סטטיסטי חוצה אתרים, (2) כדי להעמיד לרשותך יותר שימושים והתאמה אישית (3) כדי לספק עבורך אינטראקציות באמצעות הרשתות החברתיות ו-(4) למטרות מיקוד ושיווק. בלחיצה על “קבל הכול”, הנך מסכים לשימוש בכל העוגיות ובעיבוד הנתונים המקביל העשוי לכלול מידע מהדפדפן שלך וכתובת IP וכן למסירת מידע אישי לצדדים שלישיים כמתואר בהרחבה במדיניות השימוש בעוגיות/מדיניות הפרטיות שלנו. למידע נוסף, קונפיגורציה ועל מנת להסיר את הסכמתך, אנא לחץ על “העדפות לגבי עוגיות”. מדיניות שימוש בעוגיות

ל-60 ימי התנסות בתנאים מיוחדים

השאירו פרטים!

לפני שאתם עוזבים...

רצינו להציע לכם הטבה בלעדית והתנסות למשך 60 יום במחיר מיוחד!

דילוג לתוכן