סיאטיקה / אישיאס

הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי לסיאטיקה (אישיאס)

אחת התלונות הנפוצות אצל אנשים הסובלים משינויים ניווניים וכאבים בגב התחתון היא הקרנה של הכאבים לאזור הרגליים. הכאב המוקרן נקרא גם סיאטיקה או אישיאס, והוא נגרם בעקבות גירוי של העצב הסיאטי. כ- 90% ממקרי הסיאטיקה נגרמים בעקבות פריצת דיסק בגב התחתון.

סיאטיקה או אישיאס הם מונחים המתארים כאב המופיע לאורך העצב הסיאטי. העצב, שנחשב לארוך ביותר בגופנו, מתחיל באזור חוליות המותן בעמוד השדרה, נמשך לאורך הירך ועד לכף הרגל. העצב אחראי על תנועתם של השרירים האחוריים בירך ובנוסף על כמעט כל שרירי השוק וכף הרגל.

 

אישיאס – סיאטיקה הגורמים המרכזיים

פריצת דיסק

90% ממקרי הסיאטיקה נגרמים בעקבות פריצת דיסק. עמוד השדרה שלנו בנוי מחוליות, כאשר בין כל חוליה נמצא הדיסק. תפקידו של הדיסק הוא שמירה על החוליות משחיקה ובלימת זעזועים. הדיסק בנוי מסחוס סיבי בצורת טבעת כשבמרכזו ניצב גרעין דמוי ג’לי. כאשר יש קרע בטבעת הדיסק, הגרעין עלול לדלוף החוצה וליצור לחץ על עצבי עמוד השדרה. הלחץ יכול לגרום לדלקת, נימול או כאבים.

היצרות תעלת עמוד השדרה

חוט השדרה ממוקם במרכז חוליות עמוד השדרה. במצב של היצרות תעלת עמוד השדרה, החלל בו עובר החוט מצטמצם ונוצר לחץ על החוט. כתוצאה מכך נוצר גם לחץ על העצבים הנמצאים באזור בניהם העצב הסיאטי.

הריון

על אף שאישיאס נפוץ יותר אצל גברים, הריון מהווה גורם סיכון להופעת הכאבים. בעיקר בשלבים המתקדמים של ההיריון, משקל העובר יוצר לחץ על העצב הסיאטי. זאת הסיבה שנשים רבות מתלוננות על כאבי גב תחתון במהלך ההיריון, ועל סיאטיקה.

תסמינים

התסמינים משתנים בהתאם לרמה של הגירוי, עוצמתו ומיקומו. התסמין העקרי עליו מדווחים הסובלים הוא תחושת כאב המוקרנת מהגב התחתון לישבן והרגליים. בנוסף לכך לעיתים מורגשים תסמינים נוירולוגים כמו חולשה בשרירים ונימול.

דרכי טיפול

המטרה העיקרית בטיפול בסיאטיקה / אישיאס היא חזרה של המטופל לשגרת חייו ולתפקוד הנורמלי ביותר.

פעילות גופנית

על אף שלא נמצא הבדל בין בתוצאות הטיפול בין מטופלים שהיו במנוחה וכאלו שעשו פעילות גופנית, ההמלצה היא תמיד להניע את הגוף והשרירים. הנעת הגוף יכולה לעזור בשחרור הלחץ על העצב, בחיזוק השרירים ובטיפול בדלקות.

טיפול תרופתי

עד היום לא נמצא טיפול תרופתי המיועד לסיאטיקה. לכן רוב הטיפולים התרופתיים מתרכזים במשככי כאבים, תרופות אנטי דלקתיות וסטרואידים. הבעיה המרכזית היא כי הטיפול בכאבי האישיאס. כאמור לרוב נגרמים מפריצת דיסק, מצטרפים לטיפול בכאבים הנובעים מהפריצה.

ניתוח

גם בתחום הכירורגי לא נעשה עד כה ניתוח המטפל באופן ספציפי בסיאטיקה. הניתוחים המוצעים, אך לא מומלצים הם ניתוחים לטיפול בפריצת דיסק ואוב הצירות התעלה.

טיפול בלייזר רך

לייזר רך נמצא כטיפול טבעי, לא פולשני וללא תופעות לוואי אשר מקל על הלחץ העצבי ומוריד את רמת הכאב ואף מעלים אותם.

לטפל בכאבים בבית – בי קיור לייזר

הפטנט הייחודי של בי קיור כבר כובש את העולם, ומטפל בכאבים של למעלה מ-250 אלף מטופלים. המכשיר משתמש בטכנולוגיית הלייזר הרך, שנמצאת בשימוש במרפאות כאב כבר למעלה מ-40 שנה, ומביא אותה אליכם לסלון.

בזכות הפטנט הייחודי הצליחו בבי קיור לייזר לרתום את הלייזר הרך במלוא עוצמתו, לתוך מכשיר קטן, קל ונוח לתפעול המספק טיפול מלא בלייזר, בלי לצאת מהבית. הטיפול במכשיר פשוט, כל שעליכם לעשות הוא להניח את המכשיר על נקודות הטיפול המומלצות על פי אזור הכאב ל-6 דקות, פעמיים ביום ואתם בדרך להקלה בכאבים.

איך זה עובד?

הלייזר שיוצא מהמכשיר חודר דרך העור אל תוך הרקמות ומעורר תהליכים של ריפוי עצמי בגוף. הוא גורם לשחרור מוגבר של הורמון האנדורפין, האחראי על שיכוך הכאב, מגביר את זרימת הדם לאזור הפגוע ומשחרר את הלחץ העצבי.

שאלות ותשובות

איך מטפלים בכאבי סיאטיקה?

יש כמה דרכים לטפל בכאבי סיאטיקה ולהשיב את שגרת החיים למטופל. אלו כמה מדרכי הטיפול המקובלות ביותר: 

פעילות גופנית – אנשים רבים סבורים כי מנוחה היא הטיפול הראוי להתמודדות עם כאבי סיאטיקה, אך זה לא בהכרח המצב. פעילות גופנית יכולה לסייע בהנעת הגוף והשרירים וכך גם בשחרור הלחצים, חיזוק השרירים ושיפור התמיכה בעצבים. לכן, מומלץ לבצע פעילות גופנית בהתאם ליכולות שלכם. 
משככי כאבים – משככי כאבים יכולים לסייע להתמודדות קצרת טווח עם כאבי סיאטיקה, כמו גם תרופות אנטי-דלקתיות. חשוב לא לחרוג מהמינון המומלץ, לזכור כי משככי כאבים מגיעים יד ביד עם תופעות לוואי, וכן שאינם מטפלים בשורש הבעיה אלא רק שמים עליה פלסטר. 
פיזיותרפיה – לאישיאס תרגילים ופיזיותרפיה שיכולים גם כן לסייע בטיפול והקלה על סיאטיקה. הפיזיותרפיסט ילמד אתכם לבצע תרגילים שיקלו על עוצמת הכאבים וכן מנחים ויציבה שימנעו העמסת לחצים ויביאו לתמיכה טובה יותר בגוף.
רפואה משלימה – רפואה משלימה כמו רפואה סינית הכוללת שיאצו, טווינה ודיקור, יכולה לסייע גם כן בטיפול בכאבי סיאטיקה ולעזור להמרצת הדם ושיכוך הדלקת באזורים הכואבים.
לייזר רך – לייזר רך הוא טיפול טבעי, לא פולשני וללא תופעות לוואי, שנעשה בו שימוש כבר עשרות שנים להקלה והפגה על כאבים גופניים. הלייזר הרך חודר לעומק הרקמות בנקודות הכואבות, מקל על הלחץ העצבי וכן מוריד את רמת הכאב עד להעלמה. הוא מעורר את מנגנוני הריפוי הטבעי של הגוף ומעודד שחרור של אנדורפינים. ניתן לעבור טיפולי לייזר רך במעבדות כאב או לטפל באופן ביתי באמצעות מכשיר בי-קיור לייזר.

מה זה סיאטיקה ומה זה אישיאס

המונחים סיאטיקה ואישיאס אלו מונחים מקבילים לתיאור כאבי רגליים וגב תחתון הנגרמים בשל דלקת או פציעה בעצב הסיאטי. העצב הסיאטי הוא העצב האחראי על תנועת השרירים האחוריים בירך וברגל. זהו העצב הארוך ביותר בגוף, המתחיל מאזור המותן ונמשך עד כף הרגל. כאשר יש לחץ, דחיסה או גירוי על העצב הזה, הוא מקרין את הכאב ויכול לעורר אותו באזורים שונים לאורכו – בין אם בגב התחתון, בירך, בברכיים ואף בכף הרגל. לצד כאבים אלו יכולים להופיע לעתים גם חולשה בשרירים ותחושת נימול. 

הלחץ על העצב הסיאטי יכול להיגרם מכמה סיבות עיקריות:
פריצת דיסק – סיאטיקה נגרמת כ-90% מהפעמים בשל פריצת דיסק, שיוצרת לחץ עצבי על עמוד השדרה וכן על העצב הסיאטי. 
היצרות תעלת עמוד השדרה – כאשר נוצר מצב של היצרות תעלת עמוד השדרה, נוצר לחץ על חוט השדרה שיכול להוביל ללחץ על העצב.
הריון – בשלבים המתקדמים של ההריון, העובר עלול ליצור לחץ על העצב הסיאטי ולהוביל להופעת אישיאס. 
סיבות נוספות להופעת סיאטיקה הן חוסר בויטמין B12, סוכרת, עודף משקל או דלקת פרקים. “קהל היעד” של סיאטיקה מאופיין בעיקר באנשים בעשור הרביעי או החמישי לחייהם. 

האם אישיאס חולף?

החדשות הטובות הן שברוב המקרים אישיאס חולף עם הזמן ובעזרת טיפולים ביתיים פשוטים, ואין צורך בניתוח או בטיפול רפואי מורכב.
חשוב לציין כי סיאטיקה יכולה להיות אקוטית או כרונית. התקף אקוטי מאופיין בכאבים עזים וחדים ויכול להימשך בין שבוע לשבועיים, ולרוב נפתר מעצמו לאחר כמה שבועות. הסובלים מהתקף כזה עלולים לחוות שיתוק או תחושת נימול לאחר שהכאב חולף. יש לציין כי התקף אקוטי יכול לחזור כמה פעמים בשנה. 
סיאטיקה אקוטית יכולה להפוך עם הזמן לכרונית. במקרה זה הכאב קיים כמעט תמיד, בלי הפוגה, באופן עמום ומציק, אם כי עוצמתו פחותה מזה של האקוטי. אישיאס כרוני לא מגיב היטב לטיפול רפואי, אך לאישיאס תרגילים שניתן לבצע להקלה על הכאבים וכן ניתן להשתמש בלייזר רך. 
כמו כן, שינויים קלים באורח החיים יכולים גם כן לעזור להקל על כאבים כרוניים – פעילות גופנית קבועה, תנוחת יציבה נכונה בעמידה ובישיבה, הימנעות מהרמה של חפצים כבדים וכן תזונה נכונה ובריאה יכולים כולם לעזור.

איזה רופא מאבחן סיאטיקה?

אם הכאבים לא חולפים אחרי כמה ימים או אפילו מחמירים, זה זמן טוב ללכת לראות רופא. בתור התחלה, ניתן לפנות לרופא המשפחה. רופא משפחה יכול לאבחן וכן גם לטפל במקרים קלים של אישיאס. כמו כן, ניתן לגשת גם לפיזיותרפיסטים וכירופרקטורים לטיפול בסיאטיקה.אם הכאבים הופכים כרוניים או בלתי נסבלים, רופא המשפחה יפנה אתכם לנוירולוג. נוירולוג מתמחה במערכת העצבים, ויכול לעזור לטפל במקרים קשים וכן גם להפנות לניתוח במידת הצורך.

שימו לב, אם אתם מרגישים שאיבדתם תחושה לחלוטין בתנועת הרגל או שאתם לא שולטים על השלפוחית שלכם בעקבות סיאטיקה, יש לפנות מיד למיון.

אני מתלבט/ת מה הטיפול המתאים לי. מה כדאי לעשות?

אפשר ללכת לאיבוד בין כל הטיפולים המוצעים לסיאטיקה ואישיאס, וזה לגמרי לגיטימי אם אתם לא בטוחים איזה טיפול מתאים לכם. אנחנו מציעים לכם לזנוח את משככי הכאבים המזיקים, את הזריקות ואת התורים הארוכים לרפואה המשלימה, ולטפל בכאבים בבית עם בי-קיור לייזר. בי-קיור לייזר הוא מכשיר ביתי ומהפכני העושה שימוש בטכנולוגיית הלייזר הרך לריפוי והקלה על כאבים גופניים, ביניהם כאבים של סיאטיקה ואישיאס.
את המכשיר הקטן מניחים על נקודות הטיפול במשך מספר דקות בכל פעם, בזמן ובמקום הנוחים לכם. המכשיר שולח קרני לייזר רך החודרות את העור מבלי לפגוע בו ומעוררות תהליכי ריפוי עצמי בגוף שפועלים בשני מישורים: במישור הראשון קרני הלייזר מעודדות שחרור של אנדורפינים, הורמונים משככי כאבים. במישור השני, הן מגבירות את זרימת הדם לאזור הפגוע, משחררות לחצים עצביים ועוזרות לטפל בשורש הכאב.
את הטיפול בבי-קיור לייזר ניתן לשלב עם טיפולים נוספים ושינויים באורח החיים שיחד יעזרו לכם להתמודד עם כאבי סיאטיקה ולשוב במהרה לשגרת החיים!

 

לפרטים נוספים השאירו פרטים:
אולי יעניין אותך:
עגלת קניות0
אין מוצרים בעגלה!
ל-60 ימי התנסות בתנאים מיוחדים

השאירו פרטים!

מדיניות שימוש בעוגיות

אנו משתמשים בעוגיות וטכנולוגיות אחרות (להלן “עוגיות”) על מנת לשפר את האתר שלנו. מלבד העוגיות ההכרחיות, אנו מעוניינים להשתמש בעוגיות (1) כדי ללמוד אודות אופן הפעולה של האתר שלנו והשימוש בו, לרבות מידע סטטיסטי חוצה אתרים, (2) כדי להעמיד לרשותך יותר שימושים והתאמה אישית (3) כדי לספק עבורך אינטראקציות באמצעות הרשתות החברתיות ו-(4) למטרות מיקוד ושיווק. בלחיצה על “קבל הכול”, הנך מסכים לשימוש בכל העוגיות ובעיבוד הנתונים המקביל העשוי לכלול מידע מהדפדפן שלך וכתובת IP וכן למסירת מידע אישי לצדדים שלישיים כמתואר בהרחבה במדיניות השימוש בעוגיות/מדיניות הפרטיות שלנו. למידע נוסף, קונפיגורציה ועל מנת להסיר את הסכמתך, אנא לחץ על “העדפות לגבי עוגיות”. מדיניות שימוש בעוגיות

לפני שאתם עוזבים...

רצינו להציע לכם הטבה בלעדית והתנסות למשך 60 יום במחיר מיוחד!

דילוג לתוכן