כאבי גב תחתון

הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי בכאבי גב תחתון

שמונה מתוך עשרה אנשים בארצות הברית חווים התקף אחד לפחות של כאבי גב תחתון בחייהם. השכיחות הגבוהה ביותר להתפרצות נעה בגילאי 30-50. רוב ההתפרצויות של כאבי הגב עוברות אחרי כמה ימים, אך יש אנשים רבים הסובלים מכאבי גב כרוניים. כאבים כרוניים עלולים להגיע עד למצב של ניתוח בעמוד השדרה  אשר כרוך בסיכון רב.

כאבי גב תחתון עלולים להיגרם ממספר גורמים. בניהן: פגיעות עצביות, פציעות בשריר או ברצועות ופגיעות בחוליות ובעמוד השדרה. הכאבים הללו נגרמים כתוצאה ממגוון סיבות. בניהן, שחיקה של המפרקים, ישיבה ממושכת, הרמת משאות כבדים, חוסר בפעילות גופנית ועוד.

יש מספר אבחנות נוספות שניתן לקשר לכאבי גב תחתון:

  • העצב הסיאטי – אישיאס – שורשי העצבים היוצאים מבין החוליות המותניות L4 – L5 ומחוליות העצה S1 – S3  מתאחדים לאחר מוצאם מעמוד השדרה ויוצרים כחטיבה אחת את העצב הארוך ביותר בגוף, הוא העצב הסיאטי. לחץ על עצב האישיאס הוא אחד הגורמים השכיחים ביותר לכאבי גב. הכאבים נוצרים בעקבות גירוי של שורשי העצבים הנאספים אל העצב הסיאטי או בעקבות לחץ על העצב הסיאטי עצמו. במסלולו היורד אל הגפה התחתונה מורגש הכאב לעיתים גם לאורך הרגל. הלחץ או הגירוי מייצרים תהליך דלקתי אשר פוגע בתפקודי העצב. בעקבות כך, מלבד תופעות של הקרנת כאב ו/או חולשת שרירים, עלולים להופיע גם סימפטומים נוירולוגיים אופייניים. כגון: חוסר תחושה, תחושות נימול, דקירה, צריבה וכדומה.
  • היצרות של תעלת עמוד השדרה – היצרות בעמוד השדרה – תעלת עמוד השדרה היא החלל בתוך עמוד השדרה המכיל את חוט השדרה היורד מהמוח אל הגפיים התחתונות ואת שורשי העצבים היוצאים מחוט השדרה אל כל חלקי הגוף. היצרות בתעלה נוצרת בד”כ כתוצאה משינויים ניווניים במבנה החוליות, גורמת ללחץ על העצבים ולכאב.
  • פריצת דיסק או בלט דיסק  (דיסק herniation) – חוליות עמוד השדרה מרופדות ביניהן בדיסק בין-חולייתי – מעין כרית סחוסית גמישה המפרידה בין החוליות. כאשר נפרצת מעטפת הדיסק והנוזל הפנימי חורג החוצה, עלול להיווצר לחץ ישיר על שורש העצב. פריצת דיסק יכולה להיגרם כתוצאה מטראומה – חבלה, או כתוצאה מבלאי מצטבר.
  • כאבי גב לא ספציפיים – מרבית כאבי הגב מאובחנים ככאבי גב לא ספציפיים. כלומר – כאבים שאין להם גורם או אבחנה ברורה. שמונה מתוך עשרה  בוגרים יסבלו מכאבי גב לא ספציפיים לפחות פעם אחת בחייהם. ההתפרצות חולפת לרוב בתוך כמה ימים עד שישה שבועות. בחלק ניכר מהמקרים ההתפרצויות יחזרו במהלך השנים ולעתים הכאב יהפוך לכאב כרוני. עוצמת הכאב יכולה לנוע בין כאב מינורי לכאב חד וחזק.

טיפול בכאבי גב תחתון

נהוג לחשוב שכאשר אנחנו סובלים מכאבי גב תחתון עלינו לשכב ולתת לגב לנוח. אך בטח תופתעו לגלות כי כלל לא כך הדבר. להיפך, כאשר מופיעים כאבי גב תחתון מומלץ להימנע ככל האפשר משכיבה ולהמשיך בפעילות ובתנועה. עשיית פעילות גופנית קלה כמו הליכה עשויה לשפר את המצב ולהקל על הכאבים.

רבים מהסובלים מכאבי גב תחתון נוטלים משככי כאבים או הולכים לטיפולי פיזיותרפיה. מטרת הטיפולים הוא חיזוק שרירי הגב התחתון על מנת לשפר את היציבה. במקרים קיצוניים מטופלים שלא מוצאים פתרון לכאבים מועמדים לניתוחים. חשוב להדגיש כי ניתוחי גב הם לרוב ברמת סיכון גבוהה ובעלי אפשרויות לסיבוכים רבים.

לטפל בכאב בלי לצאת מהבית

ישנו טיפול חדשני המוצע כיום ל כאבי גב תחתון הנקרא טיפול בלייזר רך. הלייזר הרך שעד לא מזמן היה זמין במרפאות כאב או בבתי חולים מצוי היום במכשיר ביתי חדשני ועוצמתי.   הבי קיור לייזר הוא מכשיר רפואי לשימוש ביתי, הפועל בטכנולוגיית הלייזר הרך לטיפול במגוון כאבים אורתופדים, דלקות, פצעים.

אחד היתרונות של הבי קיור לייזר הוא שהמכשיר הוכח מחקרית כיעיל לטיפול בכאבים. במגוון מחקרים שנערכו באוניברסיטאות מובילות בעולם וגם כאן בבית החולים הדסה. יתר על כן, בשונה ממשככי כאבים שבאים עם רשימה ארוכה של תופעות לוואי, הבי קיור לייזר מספק טיפול טבעי, ללא תופעות לוואי וללא פגיע ברקמות. הלייזר לא מחמם או מקרר ולא יוצר שום פגיעה ברקמות החיצוניות או הפנימיות.

ישנן אפשרויות שונות לטיפול בכאבי גב:

טיפול פיזיותרפיה /כירופרקטיקה – הטיפול הפיזיותרפי עוסק באבחון ושיפור של בעיות במערכת התנועה והטיפול הכירופרקטי עובד על הפרעות שריר שלד באמצעות טכניקות של לחץ ומניפולציה ידניים

טיפול תרופתי – החל ממשככי כאבים, דרך כדורים אנטי דלקתיים, כדורים אופיואידיים – המשיגים הטבה על ידי דיכוי מערכת העצבים המרכזית והם בעלי סיכון גבוה להתמכרות ולפיתוח עמידות בפני ההשפעה של הכדור ועד לכדורים ממשפחת הבנזודיאזפניים – כדורים בעלי השפעה פסיכו אקטיבית, מרגיעה (סדטיבית) ומרפה שרירים

טיפולים מתחום הרפואה המשלימה – עיסוי, שיאצו, טווינה, דיקור סיני, הידרותרפיה, אוסטיאופתיה וכדומה

טיפול בלייזר רך – אם במכוני כאב או במכשיר בי-קיור לייזר, שהוא המכשיר הביתי היחיד שמספק עוצמת לייזר רך כמו במכונות הנייחות הנמצאות במכוני כאב, על פני שטח רחב של 4.5 סמ”ר וחדירה לעומק של 4 ס”מ

מהם יתרונות בי-קיור לייזר לטיפול בכאבי גב תחתון, לעומת טיפולים אחרים?

יעילות: הלייזר הרך הוכח קלינית כמסייע בטיפול בכאב גב תחתון

ללא תופעות לוואי ידועות, ללא סיכונים: הלייזר הרך הוא בין הטיפולים הבטוחים ביותר הקיימים. הטיפול אינו כרוך בכאב או בחום / קור, או כל אי נוחות גופנית. לשימוש בלייזר הרך לא תועדו כל תופעות לוואי או סיכונים. זאת בעוד שתרופות מאופיינות בתופעות לוואי, בחלקן קשות.

נוחות השימוש: הטיפול במכשיר בי-קיור לייזר נעשה בקלות רבה על ידי המטופל, במקום ובזמן הנוחים לו, בעוד שלטיפולים האחרים יש לקבוע תור מראש, לפנות מקום מיוחד ביומן ולצאת במיוחד מהבית או מן העבודה

כיצד מכשיר בי-קיור לייזר מסייע בטיפול בכאבי גב תחתון?

  • מפחית את הכאב – המכשיר מעודד שחרור אנדורפינים, המיוצרים במוח וגורמים לשיכוך כאב. האנדורפינים מפחיתים את עוצמת הכאב שחש המטופל. בהיעדר כאב, המטופל יכול לחזור לשגרה לעלות ברמת התפקוד, עד חזרה לתפקוד מלא.
  • מטפל במקור הבעיה – המכשיר מפחית את ייצור החומרים מתווכי הדלקת ותסמיני הדלקת. תבמינים כגון אודם, נפיחות וכאב אשר מתמתנים עד כדי נעלמים. לאחר ירידת הפעילות הדלקתית, מתאפשר תהליך ריפוי מואץ של המקום הפגוע.
  • ערור מנגנון הריפוי הטבעי של הגוף – במקרים רבים הכאב המתמשך נוצר כתוצאה מלחץ על העצב. הלחץ נוצר מנפיחות, בצקות ודלקת סביב האזור הפגוע. בי-קיור לייזר מרחיב את כלי הדם והלימפה ומאפשר סינון וניקוי יעילים מהאזור המודלק והבצקתי, עד שהלחץ על העצב משתחרר. ירידת הלחץ מובילה לירידה ברמת הכאב וכן מאפשרת לכלי הדם והלימפה להזרים לאזור הפגוע את האנרגיה הדרושה להחלמה מהפגיעה.

הנחיות לטיפול בכאבי גב תחתון: יש לטפל לאורך החוליות הכואבות משני צדי עמוד השדרה, 6-8 דקות ליחידת שטח של 4.5 ס”מ, פעמיים ביום. במקרים של פציעה או חבלה יש להתחיל בטיפול סמוך ככל שניתן לאירוע הפגיעה, למשך 6-8 דקות בכל נקודת טיפול, פעמיים ביום. במקרים של כאב כרוני יש להתחיל במינון של דקה וחצי לכל נקודת טיפול ולהגביר את המינון בהדרגה ב –  30 שניות בכל יום, עד להגעה לטיפול באורך 6-8 דקות בכל נקודת טיפול, פעמיים ביום

שאלות ותשובות

לפרטים נוספים השאירו פרטים:
אולי יעניין אותך:
הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי בכאבים בכתף

כאבים בכתף

הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי בכאבים בכתף הכתף היא

הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי בכאבי דלקת פרקים

דלקת פרקים

הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי בכאבי דלקת פרקים דלקת

עגלת קניות0
אין מוצרים בעגלה!
ל-60 ימי התנסות בתנאים מיוחדים

השאירו פרטים!

מדיניות שימוש בעוגיות

אנו משתמשים בעוגיות וטכנולוגיות אחרות (להלן “עוגיות”) על מנת לשפר את האתר שלנו. מלבד העוגיות ההכרחיות, אנו מעוניינים להשתמש בעוגיות (1) כדי ללמוד אודות אופן הפעולה של האתר שלנו והשימוש בו, לרבות מידע סטטיסטי חוצה אתרים, (2) כדי להעמיד לרשותך יותר שימושים והתאמה אישית (3) כדי לספק עבורך אינטראקציות באמצעות הרשתות החברתיות ו-(4) למטרות מיקוד ושיווק. בלחיצה על “קבל הכול”, הנך מסכים לשימוש בכל העוגיות ובעיבוד הנתונים המקביל העשוי לכלול מידע מהדפדפן שלך וכתובת IP וכן למסירת מידע אישי לצדדים שלישיים כמתואר בהרחבה במדיניות השימוש בעוגיות/מדיניות הפרטיות שלנו. למידע נוסף, קונפיגורציה ועל מנת להסיר את הסכמתך, אנא לחץ על “העדפות לגבי עוגיות”. מדיניות שימוש בעוגיות

ל-60 ימי התנסות בתנאים מיוחדים

השאירו פרטים!

לפני שאתם עוזבים...

רצינו להציע לכם הטבה בלעדית והתנסות למשך 60 יום במחיר מיוחד!

דילוג לתוכן