תפריט
כאבי גב תחתון בגלל פריצת דיסק

פריצת דיסק

פריצת דיסק- הגורמים, התסמינים והטיפול הטבעי בכאבים

 

רבים מהסובלים מכאבי גב תחתון מאמינים כי יש להם פריצת דיסק או לפחות בלט דיסק. אבל מה ששכחו לספר לכם זה שרק כ-5% מהסובלים מכאבי גב תחתון סובלים מ פריצת דיסק. לכן אנחנו פה כדי לעשות סדר בכל הקשור לתופעה הכואבת הזו.

 

לפני שנדבר על פריצת דיסק חשוב להבין מעט איך בנוי הגב שלנו. למרות שמבחינה חיצונית כולנו שונים, בפנים אנחנו בנויים דיי אותו הדבר. לכולנו יש לאורך הגב והצוואר את עמוד השדרה, המורכב מ 24 חוליות העוברות לאורכו. החוליות שומרות על חוט השדרה ועוזרות ליציבה ולעמידה. בין כל חוליה וחוליה נמצא הדיסק העשוי מקרום סיבי ובתוכו נוזל סמיך דמוי ג’ל.

המטרה של הדיסק היא לשמש הפרדה רכה בין החוליות. זאת על מנת למנוע שחיקה בעקבות חיכוך של החוליות האחת בשנייה. חוזקו של הדיסק נקבע על פי מספר גורמים ומאפיינים פיזיים. ברוב המקרים החוזק מיוחס לצפיפות הטבעות, זווית הסיבים בה ועוד.

אבל צר לנו לאכזב אתכם, מאפיינים אלו נקבעים על פי מאפיינים גנטיים מולדים. כמובן שגם צפיפות העצם, משקל הגוף ופגיעות גופניות מהוות גורם השפעה על יכולות הדיסק.

פריצת דיסק – איך זה קורה?

כשמספרים לכם על פריצת דיסק, הדימוי שעולה בראשכם הוא של עצם עגולה שבורה רק בגב. אז זהו שלא בדיוק כך הדבר. קודם הבנו שכאשר אנחנו מדברים על דיסק אנחנו מתייחסים לקרום סיבי שבתוכו נמצא נוזל דמוי ג’לי. הפריצה מתרחשת כאשר הקרום נחלש או נפגע והנוזל הפנימי פורץ החוצה, על כן זו פריצה בדיסק.

כאשר הדיסק זז ממקומו אך לא מתרחשת פגיע בקרום, הדבר נקרא בלט דיסק. במקרה של בלט יציאת הדיסק ממקומו גורמת לעתים ללחיצה של הדיסק על העצב מה שמהווה את הגורם העיקרי לתחושת הכאב.לעומת זאת בפריצה, בנוסף ללחץ העצבי נוצרת בגוף תגובה אלרגית לחומר הפנימי של הדיסק שפורץ החוצה, ולא נחשף בגוף לפני כן לכן הוא מקבל טיפול כחומר זר הנמצא בגוף.

הכאב בעקבות פריצת דיסק יתבטא לרוב בכאבים ברגל, תחושות נימול, ואפילו תיתכן ירידה בתחושה ברגל והיחלשותה עד לרמת הצליעה. הסובלים מהתופעה מרגישים הקלה בשכיבה על הגב, לרוב על משטח ישר שמחזיק את הגב. רבים מהסובלים לא יחוו תחילה כאבים בגב בכלל אלא באזורים המוקרנים כמו הרגליים במקרים של פריצה בגב התחתון או הכתף במקרים של פריצה בעמוד השדרה הצווארי. התופעה שמכונה הקרנה של הכאב מהגב לרגליים נפוצה מאוד בעקבות ההתנהלות היום יומית אותה אנחנו מבצעים והעומס אותו אנו יוצרים על הגב התחתון האגן והרגליים.

 

טיפול בכאבים הנובעים מפריצת דיסק בגב התחתון
פריצת דיסק בגב התחתון

פריצת דיסק עלולה להיגרם בעקבות תנועות לא נכונות חוזרות לעמוד השדרה. גם לחץ על הדיסקים שמתגבר בזמן עמידה או כיפוף דוחף את הנוזל ממרכז הדיסק לדפנות. בנוסף, שינויים הקורים בעקבות הגיל משפיעים על המבנה של הדיסק עצמו. למרות האמונה הגורמים הכי פחות שכיחים הם חבלה או טראומה.

תסמינים

דיסק יכול לפרוץ בגב התחתון או באזור הצוואר והכאבים אותם נחוש משתנים בהתאם למיקום הפריצה. במידה והפריצה קרתה באזור עמוד השדרה המותני, הכאב צפוי להופיע באזור הישבן, הרגליים ועד הקרסול. במידה ומדובר בפריצת דיסק צווארי הכאב יופיע באזור הכתף או האמה. חשוב לזכור כי שטח ההקרנה של הכאבים תואם לרוב את חומרת הפריצה.

כמו כן, הסובלים מפריצה בדיסק סובלים מתחושת נימול או עקצוץ, בהתאם למיקום הפריצה והמקום המוקרן. שינויים במזג האוויר, תנועות חדות ופגיעות מהוות גם הן גורמים לכאבים.

הטיפול המתקדם בכאבי פריצת דיסק
הטיפול המתקדם בכאבי פריצת דיסק

דוקטור תציל אותי

מטופלים רבים הסובלים מפריצת דיסק מחפשים דרכים להקלה על הכאב. הרופאים המטפלים מצדם מפנים את המטופלים לפתרונות שונים בניהם גם ניתוח. הניתוח יכלול הוצאה של החלק הפרוץ או במקרים נדירים הוצאה של הדיסק כולו. במידה והניתוח גרם לחוסר יציבות בגובה של עמוד השדרה יוכנס מקבע לייצוב. מחקרים רפואיים שבוצעו בשנים האחרונות הראו כי רוב מקרי פריצת הדיסק, מחלימים ללא צורך בניתוח. רק בין 5%-7% מהמטופלים יזדקקו לניתוח.

אך עדיין, מטופלים רבים מחפשים דרכים שונות להקלה על הכאב. הם פונים למגוון פתרונות כגון פיזיותרפיה, טיפולים אלטרנטיביים וכמובן משככי כאבים, שהפכו לפתרון הקל לכאב. הטיפול הפיזיותרפי כולל טיפול בחשמל, תרמותרפיה ודיקור. בנוסף יעבוד הפיזיותרפיסט על חיזוק השרירים באזור הפגוע. אבל בעוד הטיפולים המסורתיים יעילים לחלק, קיימים עדיין כאלו הסובלים מכאבים ולא מוצאים מענה בטיפולים.

המכשיר שמנצח את הכאבים

מכשיר חדש מציע פתרון קל יעיל ונח להקלה על הכאבים הנגרמים מפריצת דיסק. בי-קיור לייזר הוא מכשיר רפואי לשימוש ביתי הפועל על טכנולוגיית הלייזר הרך. לייזר רך, הוא אנרגיית אור בעוצמה נמוכה LLLT – Low Level Laser Therapy .

הלייזר הרך פועל על פני העור ובו-זמנית חודר דרכו לעומק הרקמות. ללייזר אין אפקט של חימום או קירור והוא אינו פוגע בעור. השימוש הרפואי בלייזר רך החל, כאשר רופא הונגרי ריפא באמצעותו חולים עם כיבים הנובעים הקשורים בכלי דם. בעשרים השנים האחרונות נמצאת תרפיית הלייזר הרך בשימוש נרחב בארץ ובעולם: בבתי חולים, באוניברסיטאות ובמרפאות. ועכשיו הצליחו בבי-קיור לייזר לרתום את הטכנולוגיה למכשיר קל ונוח לשימוש ביתי.

איך בי-קיור לייזר מפחית את כאבי הגב?

אז איך זה עובד? שמחים ששאלת, ראשית המכשיר מפחית את הכאב – השימוש במכשיר בי-קיור לייזר מסייע להאט ולשבש את התהליך העצבי הגורם לתחושת הכאב. על ידי ההפחתה בכאב עשוי המטופל לחזור לשגרת יום רגילה. יחד עם הטיפול בכאב מתרחש תהליך של טיפול במקור הבעיה – השימוש במכשיר הבי-קיור לייזר מפחית את הדלקת ומטפל בתסמיניה – אודם, נפיחות וכאב.

לאחר ירידת הדלקת, מתאפשר לגוף להתחיל בתהליך ריפוי מואץ של המקום הפגוע, באמצעות כוחו הטבעי לריפוי עצמי – בי-קיור לייזר מרחיב את כלי הדם והלימפה ומאפשר סינון וניקוי יעילים מהאזור המודלק והבצקתי, עד שהלחץ על העצב משתחרר. ירידת הלחץ מובילה לירידה ברמת הכאב וכן מאפשרת לכלי הדם והלימפה להזרים לאזור הפגוע את האנרגיה הדרושה להחלמה מהפגיעה. בנוסף השימוש במכשיר הבי-קיור לייזר מגביר את שחרור האנזימים המטפלים בדלקת עד לפתרון הבעיה.

המחקרים מוכיחים, הרופאים ממליצים והמטופלים מרוצים!

הפתרון שמציע בי-קיור לייזר מבטיח הצלחה, אבל מה אומרים הרופאים ואנשי המקצוע? ומה מדווחים המטופלים מהשטח? עשרות רופאים ישראלים מובילים ממליצים על בי-קיור לייזר ואף משתמשים בו בקליניקות ובבתי החולים בתור כלי יעיל לטיפול במגוון מצבים.

פרופסור דניאל רייס, מבכירי האורתופדיים בארץ, פרופ’ חבר אמריטוס בכירורגיה אורתופדית, הטכניון, מגדיר את מכשיר הבי-קיור לייזר בתור “טיפול משכך כאבים מועיל ביותר, לטיפול בכאבים במערכת השרירים והשלד. כדאי להחזיק את המכשיר בבית לשימוש מיידי בכל כאב חריף שכיח כמו נקע, מתיחת שריר, צוואר תפוס, דורבן ועוד”. כמו כן, המכשיר נמצא בשימוש במרפאות כאב מובילות ובבתי חולים ברחבי הארץ, אשר משתמשים במכשיר כחלק מתכנית הטיפול המקיפה להפחתת הכאב.

גם המטופלים מדווחים על שיפור משמעותי לאחר השימוש בבי-קיור לייזר.

נקודת הטיפול בבי-קיור לייזר

כאבי גב תחתון נקודות טיפול

אולי יעניין אותך:

המכשיר עם הפעולה הכפולה! נסו את בי-קיור לייזר עכשיו עם ימי התנסות בתנאים מיוחדים נסו את בי-קיור לייזר המכשיר עם הפעולה הכפולה! 60 ימי התנסות בתנאים מיוחדים השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם: