תפריט
כאבי ברכיים והטיפול בהם

כאבי ברכיים

כאבי ברכיים – הגורמים, התסמינים והטיפול הטבעי בכאבים

 

כאבי ברכיים הם אחד מסוגי הכאבים הנפוצים ביותר כיום. למעשה, 80 אחוזים מאנשים בגילאי 45 ומעלה סובלים מכאבים בברכיים. אך כאבי הברכיים אינם נחלתם של המבוגרים בלבד ויכולים להופיע בכל גיל. הכאבים בברך יכולים להופיע בעקבות חבלה, שחיקה של הסחוס בברך וכן בעקבות מצבים רפואיים שונים.

 

התלונה הנפוצה ביותר של כאבי שרירים ושלד המביאה אנשים לייעוץ רפואי היא כאבי ברכיים. עם העלייה הגוברת במודעות ובעשיית פעילות גופנית בחברה כיום, כך גם מספר הבעיות בברך עולה. לכאבי הברכיים יש מגוון רחב של גורמים תסמינים וטיפולים. תפקידה המרכזי של הברך היא כיפוף ויישור הגוף תוך נשיאת המשקל יחד עם הירכיים והקרסוליים. לצורך ביצוע כל הפעולות הללו ותמיכה בגוף תוך כדי, הברך מסתמכת על מספר מבנים, עצמות, גידים וסחוסים.

הברך בנויה מ- 4 עצמות אשר בונות את המפרק:

 •  עצם הירך המהווה את חלקו העליון של המפרק
 •  עצם הטיביה/השוק  ברגל התחתונה מהווה את החלק התחתון של המפרק שאחראי על נשיאת   המשקל.
 • הפיקה  היא עצם שמנה, משולשת ועגולה המתחברת לעצם הירך. הפיקה מכסה ומגנה על המשטח הקדמי של מפרק הברך.
 • עצם השוקית ממוקמת בחלקו האחורי של השוק. למרות שעצם זו אינה לוקחת חלק בנשיאת משקל הגוף היא בעלת חשיבות בשמירה על היציבות.

בנוסף לעצמות הברך כוללת ארבעה רצועות חשובות, שכולן מקשרות את עצם הירך לשוק:

 • הרצועה הצולבת הקדמית והצולבת האחורית המספקות יציבות
 • הרצועה הקולטרליות המדיאלית והרצועה הקולטרליות הצדדית הממוקמות לאורך הצדדים הפנימיים והחיצוניים של הברך.

ולבסוף ישנם שני גידים מרכזיים שתפקידם הוא חיבור בין השרירים לעצמות:

 • גיד הקוודריספס וגיד הפטלה מקבעים את פיקת הברך במקומה.

בנקודת החיבור בין עצם השוק ועצם הירך נמצאים שני סחוסים. שני סחוסים אלו משמשים כבולמי זעזועים של הברך הנקראים גם מיניסקוסים: המדיאלי (הפנימי) והלטרלי (החיצוני). מעבר לסחוסים ניתן למצוא בברך גם כמה בורסות. בורסה היא שקיק מלא בנוזל שתפקידו לסכך את התנועה במפרק ולהגן על המבנים השונים.

לטפל בכאבי ברכיים קשים עם בי קיור לייזר
טיפול טבעי, לא פולשני וללא תופעות לוואי בכאבי ברכיים

מהם הגורמים לכאבים בברך?

כאבים בברך עלולים להיגרם ממספר גורמים שונים כמו בעיות מכניות, פגיעות וחבלות או דלקות.

פריקת פיקה

פריקת פיקת הברך משמעה תזוזת עצם הפיקה ממקומה. במידה והגידים המחזיקים את הפיקה במקומה מתרופפים היא עלולה להחליק אל האזור החיצוני של הברך.

חבלה

חבלה ישירה לברך עלולה לפגוע בכל אחת מהרקמות הבונות אותה. שתיים מהפגיעות הנפוצות העלולות להיגרם בעקבות חבלה הן קרע ברצועה הצולבת הקדמית או קרע במיניסקוס. פגיעות אלו נפוצות אצל עוסקים בספורט בכלל וכדורגלנים בפרט. זאת בעקבות שינוי הריצה שלהם באופן חד ופתאומי וספיגת מכות ישירות בגפיים התחתונות ובברכיים.

אוסטאוארתיטיס – שחיקת סחוס

אוסטאוארתריטיס היא דלקת המפרקים השכיחה ביותר הפוגעת לרוב במפרקים האחראים על נשיאת משקל הגוף. כאשר היא פוגעת במפרק הברך היא מכונה לרוב שחיקת סחוס. הדלקת פוגעת בכ40%- מהאוכלוסייה מעל גיל .60 הסיבה הישירה לשחיקת הסחוס אינה ידועה, אולם ישנם כמה גורמי סיכון הקשורים בהופעתה: היסטוריה של שבר במפרק, השמנת יתר, היסטוריה של מחלות זיהומיות, מחלות על רקע אוטואימוני (של מערכת החיסון) וחוסר אספקת דם למפרק.

דלקות

דלקת מפרקים שגרונית, גאוט, דלקת זיהומית של הברך, דלקת בגיד הפטלה. במפרק הברך עלולות להיווצר מספר דלקות אשר גורמות לכאבים ולעיתים לפגיע ברקמות הברך.

גורמי סיכון לכאבים בברך

מספר גורמים יכולים להגביר את הסיכון ללקות בבעיות בברך, כולל:

 • עודף משקל- עודף משקל מגביר את הלחץ על המפרקים בברך, גם במהלך פעילויות רגילות כמו הליכה או עלייה במדרגות.
 • חוסר גמישות שרירים- חוסר כוח וגמישות יכול להגדיל את הסיכון של פציעות בברך. שרירים חזקים מסייעים לייצב ולהגן על המפרקים וגמישות השרירים יכולה לעזור לך להשיג טווח מלא של תנועה.
 • משרות הדורשות לחץ חוזרות על הברכיים כגון בנייה או חקלאות גם יכול להגדיל את הסיכון.
 • פציעה קודמת- לאחר פגיעה בברך הקודמת עושה את זה סביר יותר כי תוכל לפגוע בברך שוב.

תסמינים

המיקום וחומרת כאבי הברך עשויים להשתנות בהתאם לגורם הבעיה. סימנים ותסמינים המלווים לעיתים את כאבי הברך כוללים:

 • נפיחות ונוקשות
 • אדמומיות וחום למגע
 • חולשה או אי יציבות
 • קנקים או רעשי קריסה
 • חוסר יכולת ליישר את הברך
כאבי ברכיים טיפול
ניתוח הוא לא תמיד הפתרון לכאבי ברכיים

דרכי טיפול

הטיפולים ישתנו בהתאם לגורם העיקרי לכאבים בברך.

טיפול תרופתי

הרופא שלך עשוי לרשום תרופות כדי להקל על הכאב ולטפל בתסמינים הבסיסיים.

פיזיותרפיה

בטיפול כזה יתרכז המטפל בחיזוק השרירים סביב הברך על ידי סוגים שונים של תרגילי חיזוק בהתבסס על המצב הספציפי שגורם לכאב שלך. במידה והמטופל פעיל גופנית, ייתכן שיהיה צורך בתרגילים על מנת לתקן דפוסי תנועה שעשויים להשפיע על הברכיים כדי להקים טכניקה טובה במהלך הספורט או הפעילות. תרגילים כדי לשפר את הגמישות ואת האיזון חשובים גם כן.

זריקה

במקרים מסוימים, הרופא עשוי להציע הזרקת תרופות או חומרים אחרים ישירות לתוך המפרק. דוגמאות:

קורטיקוסטרואידים
זריקות של תרופה סטרואידית לתוך מפרק הברכיים שלך עשוי לעזור להפחית את הסימפטומים של התלקחות מפרקים ולספק הקלה בכאב זה יכול להימשך כמה חודשים. הזרקות אלה אינן יעילות בכל המקרים.

חומצה היאלורונית
נוזל סמיך, בדומה לנוזלים שמשמנים את המפרקים באופן טבעי, ניתן להזריק חומצה היאלורונית בברך כדי לשפר את הניידות ולהקל על הכאב.

פלסמה
עשירה בטסיות PRP שמכיל ריכוז של גורמי גדילה שונים אשר עשויים להפחית את הדלקת ולקדם ריפוי. סוגים אלה של זריקות נוטים לעבוד טוב יותר אצל אנשים אשר כאבי הברך נגרמת על ידי קרעים בגידים, נקעים או פציעות.

כירורגיה

אם יש לך פגיעה שעלולה לדרוש ניתוח, זה בדרך כלל לא מחייב בלקבל את הטיפול באופן מיידי. לכן, לפני קבלת החלטה כלשהי יש לשקול את היתרונות והחסרונות של שיקום אחרי ניתוחי שחזור כירורגיים. אם תבחרו לבצע ניתוח, האפשרויות שלך עשויות לכלול:

ניתוח ארתרוסקופי
בהתאם לפציעה, הרופא יוכל לבדוק ולתקן נזק באמצעות מצלמת סיבים אופטיים וכלים צרים ארוכים אשר מוכנסים דרך  חתכים קטנים סביב הברך.

ניתוח החלפת הברך
בהליך זה, המנתח שלך מחליף רק את החלק הפגוע ביותר של הברך שלך עם חלקים עשויים מתכת ופלסטיק. בהליך זה, המנתח חותך  את החלק הפגום בעצם או בסחוס ומחליף אותו עם מפרק מלאכותי עשוי סגסוגות מתכת, פלסטיק בדרגה גבוהה ופולימרים. השיקום לאחר הניתוח יכול להמשך מספר חודשים ואינו מבטיח את העלמות הכאבים בכללותם.

טיפול בלייזר רך

מכשיר חדשני מציע טיפול ביתי קל ונוח בלייזר רך למגוון כאבים, גם לכאלו המופיעים בברך מסיבות של דלקות פרקים, קריעה של רצועות או כאבים פוסט ניתוחים להחלפת מפרק. מכשיר הבי קיור לייזר פועל בטכנולגיית הלייזר הרך שנמצאת כבר עשרות שנים בשימוש במגוון בתי חולים ומרפאות כאב בארץ ובעולם.

השינוי שיצר הבי קיור לייזר הוא רתימה של הטכנולוגייה המתקדמת לתוך מכשיר רפואי לשימוש בייתי, קל ונח. המכשיר משתמש בקרן לייזר בעצימות נמוכה, החודרת דרך העור אל הרקמות ופועלת על מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף. השימוש בבי-קיור לייזר מגביר את שחרור ההורמון שאחראי על הפגת הכאבים- האנדורפין ובכך מקל על הכאבים מהם סובל המטופל.

בנוסף לטיפול בכאבים, בי-קיור לייזר מטפל גם במקור הבעיה ומגביר שחרור של אנזימים נוגדי דלקות ומגביר את זרימת הדם במקום על מנת ליצור ניקוי רעלים מהיר יותר והזרמת דם חדש לאזור. יתרונות הלייזר הרך על טיפולים אחרים

  1. יעילות– הלייזר הרך הוכח קלינית כמסייע בטיפול בכאבים ונמצא כטיפול יעיל ביותר.
  2. ללא תופעות לוואי ידועות, ללא סיכונים– הלייזר הרך הוא בין הטיפולים הבטוחים ביותר הקיימים. הטיפול אינו כרוך בכאב או בחום / קור, או כל אי נוחות גופנית ולשימוש בלייזר הרך לא תועדו כל תופעות לוואי או סיכונים בעוד שתרופות מאופיינות בתופעות לוואי, בחלקן קשות: בחילות, עייפות, עצירות, סכנת התמכרות, עמידות, דיכאון
  3. נוחות השימוש– הטיפול במכשיר בי-קיור לייזר נעשה בקלות רבה על ידי המטופל, במקום ובזמן הנוחים לו, בעוד שלטיפולים האחרים יש לקבוע תור מראש, לפנות מקום מיוחד ביומן ולצאת במיוחד מהבית או מן העבודה

טיפול בכאבי ברכיים באמצעות בי קיור לייזר

טיפול בכאבי ברכיים באמצעות לייזר רך

אולי יעניין אותך:

המכשיר עם הפעולה הכפולה! נסו את בי-קיור לייזר עכשיו עם ימי התנסות בתנאים מיוחדים נסו את בי-קיור לייזר המכשיר עם הפעולה הכפולה! 60 ימי התנסות בתנאים מיוחדים השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם: