ד”ר חגי אמיר | ממליץ על טיפול בבי קיור לייזר בנכי צה”ל

טיפול בליזר רך בנכי משרד הביטחון

שלום רב לאור ניסיוני בטיפולים בלייזר רך במהלך 23 השנה האחרונות, והכרתי את הספרות המקצועית בנושא, התבקשתי על ידי מר מיקי שלוסר, להכין רקע ואינדיקציות לאפשרות להכנסת מכשיר לייזר ביתי לטיפולים לנכי משרד הביטחון.

רקע: במהלך שנות ההיסטוריה ברפואה, חזו מטפלים את כוחה המרפא של השמש, “שמש צדקה ומרפא בכנפייה” (מלאכי ג’ :כ’) וכן הוצעו לא מעט צורות של טיפולים באור. במהלך 60 השנים האחרונות התפתח בצורה מטאורית הלייזר המשמש כיום בענפים רבים הן בתעשייה והן ברפואה. לייזר, LASER, הינן ראשי תיבות של : Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. הלייזר הינו גל אלקטרומגנטי מונוכרומטי וקוהרנטי, באורך גל אחד קבוע, אשר ככזה מסוגל להעביר כמות אנרגיה לנקודת מיקוד מאד צרה, ועם יכולת חדירה טובה.

השימוש בלייזר הינו על ידי אלומה יחידה או על ידי צבר (ciuste) של אלומות. במחקרים חוזרים נמצא כי באורכי גל של בין 600 ל- 900m ובעוצמות של 1 – 1000mW, גל הלייזר איננו גורם לחימום או נזק אולם יעילותו של הלייזר גבוהה על הרקמה ועל התפקוד התוך תאי וגם ברמה הסיסטמית. המונח LLLT ( Low level Laser Therapy) הוא המקובל ביותר כיום להבחנה בין לייזר רך- שהוא לייזר טיפולי לבין “לייזר קשה” – לייזר בו משתמשים לניתוחים שונים. המונחים המקובלים בהתייחסות ללייזר טיפולי LLLT הם : לייזר רך ( SoftLaser), או לייזר קר ( Cold Laser) או לייזר בעצימות נמוכה ( Low level lase ).
השפעת הלייזר נעשית ברמת הרקמה על ידי הורדת מרכיבי הדלקת באזור המוקרן כגון פרוסטגלנדין, E2 . prostaglandin – endoperoxide synthase 2 , inteleukin 1 – beta tumor necrosis factor – alpha על ידי כך מושגת הורדת הכניסה של נוינטרופילים גרנולוציטים, פחות מתח חימצוני, פחות נפחות ודימום. ברמה התאית הציטופלסמטית השפעה על ה ADP – על ידי המיטוכונדריה ועל ידי כך שינוי ההומיאוסטזיס התוך תאי, שיפעול אנזימים תוך תאיים, וכן ייצור מוגבר של ATP בהשפעות אנרגיית הלייזר.

המכשיר: פיתוח ישראלי של ה – B – Cure Laser, הרחיב את רוחב האלומה ויצר אפשרות להאיר שטח מלא של כ -4.5 סמ”ר, בקרן לייזר קוהרנטית מונוכרומטית, באורך גל של 808nm, ובעוצמה של 250mW. עומק החדירה האפקטיבית ברקמה רכה של קרן הלייזר בעוצמה זו, הוא עד 4 ס”מ מתחת העור. האנרגיה מגיעה עד לכשישה ס”ם אולם השפעתה בעומק זה נמוכה. אין תופעות לואי ידועות, אין נזקים ידועים גם בטיפול במינומים מעבר לחלון הטרמיטי המומלץ, מגבלה יחידה : מומלץ לא להפעיל ישירות לעין ולהביט אור.

לאור הרקע המובא לעיל, ולאור מחקרים רבים שבוצעו על טיפול בלייזר רך בספרות במהלך עשים השנים האחרונות ולאור היכרותי עם מכשיר הבי קיור לייזר וצרכיהם של נכי צהל אפרט להלן את האינדיקציות המומלצות.

אינדיקציות מוצעות לטיפול בנכי צה”ל .

טיפול בטנדיניטיס למיניהם :
* לדוגמא :

Levator scapula Tendinitis Bicipital tendinitis , DeQuervain ‘ s Tendinitis , Trigger finger , Pez ancerinus Bursitis , Trochanteric Bursitis ( in skinny people ) , runners knee ( Biceps fermoris tendinitis ) , Jumper ‘ s knee ( Patellar Tendon Tendinitis ) , Achiles tendinitis , Plantar Fasceitis .

טיפול בארתריטיס במפרקים קטנים

לדוגמא : מפרק טמפורומנדיבולארי, כאבי כתף, מפרקי אצבעות הידיים, מפרקי שרש כף היד, כאבים לאחר ריפוי שברים, או אי חיבור בשברים בעצמות קרפאליות, כאבים עקב התלקחות ארתרוזיס במפרקי כפות הרגליים.

טיפול בפצעים קשיי ריפוי: * פצעים סוכרתיים , פצעים נוירופאטיים .

טיפול בחבלות אקוטיות: * לאזורי המטומות מכאיבות ונספגו, חבלות והמטומות תוך שריריות.

טיפול בריפוי חניכיים: לאחר ניתוחי חניכיים עקירות ותפירות, (לצורך זה יש מכשיר עם עוצמה מוגברת בטיפול פריודונטי)

טיפול בכאבי גב וצוואר לא ספציפיים : * הקרנה על נקודות הדק, שרירים תפוסים ונקודות כאב .

*יש לציין כי הטיפול איננו מחליף אבחנה וטיפול על ידי רופא , אולם בהחלט יכול להוות טיפול סימטומטי במקרים רבים של כאבים מוסקולוסקלטאליים, וכן טיפול המשלים את הטיפולים הפיזיקאליים.

טיפולים במצבי פגיעה ביומכאנית כרונית :
קיימים מצבים לאחר פציעות, בהם קיימת דפורמציה או פגיעה בכוחות הביומכאניים הגורמים להפרעה קבועה וכרונית. הפרעה זו גורמת לכאבים עקב פעולת שרירים אנרגטית אשר גורמת לעומס מתמשך על נקודות קבועות, וגורמת על ידי כך לכאבים כרוניים. אנשים אלה צורכים בדרך כלל תרופות רבות למשך זמן ארוך הגורמים להפרעות ופגיעה במערכות שונות. במקרים אלה ניתן לטפל בכל עת שקיימת אקססרבציה של הכאב על ידי לייזר רך, וכן טיפל משמר ומונע בין ההחמרות.

לסיכום: על פי כל האמור לעיל , ובכפוף ל – EBM, ניראה לי כי יש מקום להכניס טיפול זה כאלטרנטיבה לטיפול אנלגטי סימטומטי בנכי צה”ל על פי האינדיקציות הנ”ל .

בברכה דר ‘ חגי אמיר ת . ז . 055976021
מומחה בכירורגיה אורתופדית

אולי יעניין אותך:

המכשיר עם הפעולה הכפולה! נסו את בי-קיור לייזר עכשיו עם ימי התנסות בתנאים מיוחדים נסו את בי-קיור לייזר המכשיר עם הפעולה הכפולה! 60 ימי התנסות בתנאים מיוחדים השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם:

    [hidden segment default:get [hidden tbl_cid default:get]