תפריט
טיפול בכאבים בשורש כף היד

תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית- הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי

 

אתם חשים נימול, כאב או חולשה בכף היד? כדאי שתבדקו אם מדובר בתסמונת התעלה הקרפלית. התעלה הממוקמת בשורש כף היד מהווה מקור לתסמונת התוקפת כ-2% מהאוכלוסייה. נמצא קשר בין הופעת התסמונת לבין הריון, תת פעילות של בלוטת התריס, דלקת מפרקים, עבודה מאומצת של הידיים והשמנה. מה ידוע על התסמונת וגורמיה ומה אפשר לעשות כל הפרטים כאן.

 

התעלה הקרפלית מצויה בשורש כף היד שלנו. רוחבה כ 2.5 ס”מ והיא תחומה בעצמות השורש וברצועה חזקה. בתוך התעלה מצויים כתשעה גידים האחראים על תזוזת האצבעות. בנוסף להם מצוי עצב התווך המוכר גם כעצב המידיאני, אחד העצבים המרכזיים של הגפה העליונה. בין היתר אחראי העצב על חלק מהתחושה של כף היד. בעקבות לחץ הנוצר על העצב מתפתחת תסמונת המכונה תסמונת התעלה הקרפלית או תסמונת מנהרת שורש כף היד.

מה גורם לתסמונת? 

הגורמים לתסמונת הם אינם חד משמעיים, אך ניתן לראות כי התסמונת מופיע בשכיחות גבוהה אצל אנשים שמבצעים עבודה מאומצת עם ידיהם. גם כאלו המבצעים עבודות בהן יש חזרה על תנועות של שורש כף היד בתנוחה שאינה מומלצת נוטים לסבול ממנה.

לכן, אחת מקבוצות הסיכון לתסמונת התעלה הקרפלית הם קלדנים ואנשים העובדים שעות מול המחשב בכתיבה. לרוב נשים סובלות מהתסמונת יותר מאשר גברים. זאת בעקבות המבנה הפיזיולוגי של הגוף הנשי שבו לרוב היד צרה יותר ומתוקף כך גם התעלה הקרפלית צרה.

גורמים נוספים :

 • דלקת בשורש כף היד המצרה את התעלה ויוצרת לחץ על העצב המידיאני
 • תפיחה בגידים הנוצרת בעקבות הפרעה בזרימת הדם לעצב
 • סוכרת
 • שינויים מולדים או התפתחותיים במבנה התעלה
תסמונת התעלה הקרפלית וכאבים ביד
תסמונת התעלה הקרפלית וכאבים ביד

תסמינים

התסמינים העיקריים המאפיינים את הופעתה של תסמונת התעלה הקרפלית הם תחושה של נימול, שריפה או הרדמות של חלקים או של כף היד כולה. תחילה תרגישו שהאצבעות שלכם נרדמות, בעיקר בשעות הערב כאשר היד נמצאת במצב מנוחה. כשתקומו בבוקר לרוב תרגישו שהיד רדומה או תחושה של כאב שעלולה להגיע עד לאזור הכתף.

במקרים קיצוניים

במידה ולא מטפלים בתסמונת התעלה הקרפלית כמו שצריך אתם עלולים להרגיש חולשה ביכולת האחיזה שלכם. חולשה זו נובעת מכיווץ של השרירים באזור כף היד הנגרם כחלק מהתופעה. העצב המידיאני מתחיל לאבד את תפקודו בעקבות הלחץ הנוצר עליו, דבר זה מוביל ל:

 • תגובה עצבית חלשה
 • איבוד תחושה באצבעות הידיים
 • איבוד כוח האחיזה והקואורדינציה

דרכי טיפול ומניעה

ישנן כמה דברים שניתן לעשות על מנת להימנע מפגיע בתעלה הקרפלית או בעצב המידיאני:

 • שמרו על מפרק היד שלכם ישר ככל האפשר. שתמשו במוצרים ייעודיים השומרים על מצב בו כף היד שלכם נמצאת בקו ישר עם האמה ובכך תשמרו לא ליצור עומס חוזר על התעלה
 • נסו למתן את תדירות כיפוף כף היד ונסו לדאוג לשחרר את המפרק במהלך היום
 • ארגנו את אזור העבודה שלכם כך שיהיה לכם נוח להניח את היד כמו שצריך

במקרים בהם הנזק לתעלה קטן ניתן לטפל ביד על ידי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק או קיבוע היד באמצעות סד קשיח. כמו כן חשוב לערוך בדיקה של הגורמים לבעיה. במידת הצורך יש לבצע התאמות בסביבת העבודה. כמו החלפת המקלדת או העכבר החלפת ריהוט. זאת כדי למנוע חזרה של תסמונת התעלה הקרפלית. טיפולים נוספים כוללים הזרקה של סטרואידים לאזור התעלה על מנת לטפל בדלקת, יחד עם טיפול תרופתי וכדורים לשיכוך הכאבים. ישנם גם כאלה הפונים לפתרון הניתוחי שמטרתו היא חיתוך של הרצועה המרכיבה את גג התעלה על מנת ליצור מרווח לעצב המידיאני הנמצא בתוכה.

טיפול בלייזר רך

אם אתם סובלים מתסמונת התעלה הקרפלית או מדלקת בשורש כף היד, ככל הנראה שאת מחפשים פתרון לטיפול בכאבים ובדלקת. אבל שנייה לפני שאתם מתחילים למלא את הגוף בכדורים, כדאי שתשמעו על הטיפול בלייזר רך. הלייזר הרך פועל על פני העור, ובו-זמנית חודר דרכו לעומק הרקמות ללא אפקט של חימום.

בעשרים השנים האחרונות נמצאת תרפיית הלייזר הרך בשימוש נרחב בארץ ובעולם. בבתי חולים, באוניברסיטאות, במרפאות ובמכונים מובילים, ועדיין, היא אינה נגישה למרבית האוכלוסייה ואינה מאפשרת את הרצף הטיפולי הרצוי לקבלת תוצאות אפקטיביות בזמן קצר.

טיפול בעזרת בי קיור לייזר בתסמונת התעלה הקרפלית
טיפול בעזרת בי קיור לייזר בתסמונת התעלה הקרפלית

אך היום בזכות פיתוח ישראלי, כל אחד יכול ליהנות מטיפול בלייזר רך בלי לקום מהספה. הכירו את הבי קיור לייזר מכשיר רפואי מאושר לשימוש ביתי, הפועל על טכנולגיית הלייזר הרך. מטפל במגוון כאבים אורתופדים, דלקות, פצעים ועוד. אחד היתרונות של הבי קיור לייזר הוא שהמכשיר הוכח מחקרית כיעיל לטיפול בכאבים, דלקות ופצעים. ההוכחות מגיעות ממגוון מחקרים שנערכו באוניברסיטאות מובילות בעולם וגם כאן בבית החולים הדסה.

יתר על כן, בשונה ממשככי כאבים שבאים עם רשימה ארוכה של תופעות לוואי, הבי קיור לייזר מספק טיפול טבעי, ללא תופעות לוואי וללא פגיע ברקמות. הלייזר לא מחמם או מקרר ולא יוצר שום פגיעה ברקמות החיצוניות או הפנימיות.

הטיפול בבי-קיור לייזר מסייע בהאצת ההחלמה של תסמונת התעלה הקרפלית בשתי חזיתות :

בחזית הראשונה מטפל הבי קיור לייזר בכאב הנגרם כתוצאה מהלחץ הנוצר על העצב על ידי שחרור מוגבר של אנדורפינים.

בחזית השנייה מטפל המכשיר בדלקת, באמצעות הפחתת ייצור החומרים מתווכי דלקת כמו הנפיחות, היוצרת לחץ על העצב.

הפחתת הדלקת והנפיחות גורמת להקלת הלחץ מעל העצב ומאפשרת תהליך ריפוי מואץ של האזור הפגוע באמצעות מנגנון הריפוי הטבעי של הגוף.

הנחיות לטיפול בתסמונת מנהרת שורש כף היד:

יש לטפל לאורך ולרוחב הקיפול הפנימי של כף היד. ניתן לטפל גם לאורך האגודל ובצד כף היד. יש להתחיל במינון של דקה וחצי לכל נקודת טיפול ולהגביר את המינון בהדרגה ב – 30 שניות בכל יום. עד להגעה לטיפול באורך 6-8 דקות בכל נקודת טיפול, פעמיים ביום.

אולי יעניין אותך:

המכשיר עם הפעולה הכפולה! נסו את בי-קיור לייזר עכשיו עם ימי התנסות בתנאים מיוחדים נסו את בי-קיור לייזר המכשיר עם הפעולה הכפולה! 60 ימי התנסות בתנאים מיוחדים השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם:

  [contact-form-7 404 "לא נמצא"]