תפריט
טיפול בפיברומיאלגיה בעזרת הבי קיור לייזר

פיברומיאלגיה – דאבת השרירים

הגורמים התסמינים והטיפול הטבעי בכאבים הנגרמים כתוצאה מפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא מחלה שמאופיינת בכאבים בחלקים שונים של הגוף. לא מעט אנשים סובלים ממחלת הפיברומיאלגיה. ישנם מחקרים בעולם שמסבירים כיצר ניתן לטפל במחלת הפיברומיאלגיה על פי ארגון הבריאות העולמי פיברומיאלגיה מוגדרת כתסמונת או כמחלה מקבוצת המחלות הראומטיות. כלומר מחלות הקשורות במפרקים, ברקמות רכות וברקמות חיבור. למרות הדמיון לסימפטומים של דלקות פרקים, אין קשר בין המחלות. דאבת כשלעצמה אינה גורמת נזק לרקמות הגוף. עם זאת חשוב לשמור על פעילות גופנית סדירה על מנת למנוע את החלשות השרירים.

הפגיעה העיקרית של התסמונת היא ברמת התפקוד המקצועי, החברתי והמשפחתי של הלוקים בה. החולים בתסמונת לרוב יפנו לקבלת טיפול ריאומטולוגי. זאת אף על פי שבניגוד למחלות ריאומטולוגיות אחרות, אין בפיברומיאלגיה עדות לדלקת. את המחלה יכולים לאבחן גם רופאים למחלות פנימיות ורופאי משפחה.

על פי ההערכות בין 2% – 8%  מהאוכלוסייה סובלים מפיברומיאלגיה. כמות הנשים הסובלות מהתסמונת גדולה כמעט פי 9 מכמות הגברים. אבחון המחלה מתבצע ברוב המקרים בין גיל 20 ל 50. כ75% מהאנשים הסובלים ממנה כלל לא מאובחנים כלוקים בתסמונת. התסמונת מתבטאת בכאב שרירים כרוני וכיום לא ידוע מה הגורם להתפרצות התסמונת.

פיברומיאלגיה טיפול בלייזר רך
פיברומיאלגיה טיפול בלייזר רך

ממה נובעת תסמונת הפיברומיאלגיה?

עד היום אין ממצא המצביע על הגורם להופעת התסמונת. לעומת זאת, ידוע כי לתסמונת קיימת נטייה גנטית וכי קיימת נטייה תורשתית לחלות בפיברומיאלגיה. חשוב לציין כי לא נמצא גן ספציפי האחראי על התפרצות התסמונת אלא קיימת נטייה גנטית שמופעלת בתנאים סביבתיים מתאימים.

מחקרים הראו כי קיימת אינטראקציה בין גורמים פיזיים, נוירולוגיים ופסיכולוגיים לבין הסיכוי להתפרצות התסמונת. הכאב שאנו מרגישים מושפע לעתים קרובות מהרגשות ומצבי הרוח שלנו. דיכאון או חרדה יכולים לגרום לכאב להיראות גרוע יותר.

בדרך כלל, אנשים חשים כאב כאשר חלק מהגוף ניזוק (כמו בדלקת פרקים) או בעקבות פציעה פיזית. אנשים עם פיברומיאלגיה מרגישים כאב באופן שונה, כיוון והוא אינו נגרם על ידי טראומה. במקום זאת נוצרת בעיה המטעה את האופן שבו המוח ומערכת העצבים מעבירים את תחושת הכאב. זה לא אומר שהכאב פחות ממשי, אך באין נזק פיזי אין דרך לעצור את הכאב. זו הסיבה שמדובר בכאב ארוך טווח (כרוני). לאורך השנים מחקרים רבים ניסו לבחון את הגורמים להתפרצות התסמונת. המחקרים הביאו לאבחנות רבות ושונות זו מזו הנוגעות לגורמים.

 • מצב היפומטבולי:

עלי פי תאוריה זו פיברומיאלגיה נגרמת בעקבת חילוף חומרים נמוך בגוף. כלומר נוצר שימוש לא תקין בהורמון של בלוטת התריס שאחראי על קצב חילוף החומרים בגוף. כמו כן, לפי התאוריה, בחלק מן החולים קיימת גם בעיה בהמרת ההורמון  T4 של בלוטת התריס, אל ההורמון הפעיל T3. לכן, משום שלא מגיע מספיק T3 לתאים, נוצר גם כן מצב של מטבוליזם נמוך. תאוריה זו נתמכת על ידי מחקרים שהראו חולים רבים שאובחנו עם הפרעות בבלוטה ובתסמונת פיברומיאלגיה. כמו כן, קיימים סימפטומים דומים בין השתיים.

 • מחסור בהורמון הקורטיזול:

גישה נוספת טוענת כי יש קשר בין התפרצות התסמונת לבין רמות נמוכות של הורמון הקורטיזול. ההורמון מופק באופן טבעי מבלוטת יותרת הכליה וגם לו השפעה על המטבוליזם בגוף. השוו רמות קורטיזול בין קבוצות של חולים לקבוצות ביקורת במספר דרכים שונות. ברוב המחקרים נמצא הבדל מובהק המראה כי בממוצע, רמות הקורטיזול בחולים בתסמונת נמוכות יותר. רמות קורטיזול עולות בדרך כלל עם העלייה ברמת הכאב. נמצא שחולים בפיברומיאלגיה לא יכולים להעלות כדרוש את רמות הקורטיזול עם הגעת הכאב. בנוסף יכול להיות שחוסר היכולת להעלות את רמת הקורטיזול היא הגורמת לכאב.

 • גורמים פסיכולוגיים:

רבים בעולם הרפואה מאמינים כי יש קשר ישיר בין גורמים פסיכולוגיים לבין התפרצות הפיברומיאלגיה. הגורמים הפסיכולוגיים המרכזיים הם לחץ נפשי וחוויות טראומטיות העלולות ליצור פוסט טראומה אצל המטופלים. במחקר בקרב נשים הלוקות בתסמונת נבדק האם הן חוו יותר אירועים שליליים מאשר הנשים הבריאות. כמו כן בדקו את זמן התרחשות האירועים בהקשר לזמן התפרצות המחלה.

נמצא שבילדות או בגיל ההתבגרות 51% מהחולות חוו אירועים שליליים בהשוואה ל-28% מהבריאות. האירוע הנפוץ ביותר היה בעיות ביחסים עם ההורים. לפני התפרצות המחלה, 65% מהחולות חוו אירועים שליליים. אירועים נפוצים נוספים הם בעיות כלכליות או בעיות עם בן הזוג. בשנה האחרונה לפני המחקר, 51% חוו אירועים שנתפסו כמאוד שליליים, בהשוואה ל-24.5% מהנשים בקבוצת הבקרה. נראה שאירועים קשים מבחינה נפשית ולוחצים הם מאוד נפוצים במחלת הפיברומיאלגיה.

הגברת המודעות למחלת פיברומיאלגיה והטיפול בה
הגברת המודעות למחלת פיברומיאלגיה והטיפול בה

מהם התסמינים של דאבת השרירים?

הפיברומיאלגיה מאופיינת בתסמינם של כאב מופשט וכרוני בנקודות שונות בגוף ללא הסבר פיזיולוגי. בנוסף לכאבים מדווחים הלוקים גם על עייפות כרונית ולעיתים גם בעיות במערכת העיכול.

התסמינים העיקריים של פיברומיאלגיה הם:

 • כאב
 • עייפות קיצונית כרונית
 • הפרעות שינה.

ההשפעות של תסמינים אלה משתנה מאדם לאדם ומיום ליום. לאנשים רבים יש התלקחות של כאבים באופן פתאומי. אנשים עם פיברומיאלגיה לעתים קרובות אומרים כי עייפות היא החלק הגרוע ביותר של המחלה. הכאב עלול להרגיש כאילו הוא משפיע על כל הגוף או שהוא עלול להיות חזק במיוחד. החולים מדווחים על החמרה בכאב במצבים של מזג אוויר קיצוני. מאפיין נוסף הוא רגישות קיצונית ללחץ בנקודות מסוימות בגוף (18 נקודות רגישות).

תסמינים פחות שכיחים של פיברומיאלגיה כוללים:

 • זרימת דם גרועה המלווה בתחושת עקצוץ, קהות או נפיחות בידיים וברגליים
 • כאבי ראש
 • עצבנות או תחושת אומללות
 • צורך דחוף להתפנות, במיוחד בלילה
 • שלשולים או עצירות וכאבי בטן (לעיתים מאובחנים בנפרד כתסמונת המעי הרגיז-IBS).

חודש נובמבר 2019 ייזכר כציון דרך היסטורי בישראל, שהפכה למדינה הראשונה בעולם שמכירה בפיברומיאלגיה כמחלה המקנה שיעורי נכות וקצבאות. חייהם של אלפי ישראלים עשויים להשתנות לאחר שהוועדות הרפואיות של ביטוח לאומי יכירו בהם כחולי פיברומיאלגיה. אולם מה שחשוב לא פחות מבחינת הסובלים הוא הרצון להקל על הכאבים ולשפר את התפקוד היומיומי.

אין כיום טיפול תרופתי אפקטיבי שמרפא את המחלה. מה כן יש? טיפול לא תרופתי שמקל באופן דרמטי על הכאבים ומשפר משמעותית את איכות החיים. מכשיר הבי קיור לייזר הוא מכשיר רפואי לשימוש ביתי שמציע טיפול בלייזר רך. הטיפול זהה לזה שניתן בעבר על ידי מכונות נייחות במרפאות הכאב ובבתי החולים. המכשיר מאושר על ידי משרד הבריאות ובעל תקן אירופי מחמיר.

פיברומיאלגיה טיפול באמצעות בי קיור לייזר

חולי פיברומיאלגיה מוצאים במכשיר הבי קיור לייזר הקטן והקומפקטי פתרון מעולה למצבם. את מכשיר הבי קיור לייזר ניתן לקחת לכל מקום ולהשתמש בו בזמן הנוח מבחינתכם. כשמדובר בכאבים מתמשכים כמו אלה שגורמת מחלת הפיברומיאלגיה, יש בכך יתרון עצום.

המכשיר קל מאוד לתפעול, נוח לאחיזה והטיפול באמצעותו בכאבי הפיברומיאלגיה הוא פשוט: מצמידים את המכשיר אל האזורים הרגישים כשתחילת הטיפול בעמוד השדרה בו מערכת העצבים שלאורכו. להשגת הקלה בכאב יש להצמיד את המכשיר אל צדי החוליות – בחוליות הכי עליונות והכי תחתונות יש להצמיד את המכשיר כ-6 דקות מכל צד של החולייה ובשאר החוליות די להצמיד את המכשיר כ-30 שניות מכל צד.

איך זה עובד?

הלייזר הרך, הוא אנרגיית אור שחודרת לעומק הרקמות, ומעוררת תהליכים ביוסטמולנטים בגוף. תהליכים אלו עוזרים לו להתמודד עם הכאב על ידי עידוד שחרור של אנדורפינים, שהם הורמונים טבעיים המיוצרים במוח וגורמים לשיכוך הכאב אותו חש המטופל. האנדורפינים מפחיתים את עוצמת הכאב שחש המטופל. בהיעדר כאב, המטופל יכול לחזור לשגרה לעלות ברמת התפקוד, עד חזרה לתפקוד מלא.

הטיפול בפיברומיאלגיה הוא בהתאם לנקודה בה חש המטופל את הכאב.

אולי יעניין אותך:

המכשיר עם הפעולה הכפולה! נסו את בי-קיור לייזר עכשיו עם ימי התנסות בתנאים מיוחדים נסו את בי-קיור לייזר המכשיר עם הפעולה הכפולה! 60 ימי התנסות בתנאים מיוחדים השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם: